Specjaliści: domowe testy genetyczne są mało wiarygodne

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 31 października 2019 07:37

Specjaliści z University of Southampton w Wielkiej Brytanii ostrzegają, że coraz bardziej dostępne, m.in. w internecie, tzw. domowe testy genetyczne są mało wiarygodne i mogą wprowadzać w błąd co do ryzyka zdrowotnego. Piszą o tym na łamach „British Medical Journal”.

Specjaliści: domowe testy genetyczne są mało wiarygodne
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Chodzi o komercyjne testy genetyczne - zastrzegają się brytyjscy specjaliści - a nie te, które oferowane są przez uznane placówki medyczne i refundowane z budżetu państwa. Do takich należą testy wykrywające mutacje BRCA1/2 zwiększające u kobiet ryzyko raka jajnika i raka piersi.

Prezes British Society for Genetic Medicine prof. Anneke Lucassen z University Hospital Southampton ostrzega, że testy oferowane w internecie lub sklepach nie powinny być jedyną podstawą do podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia. Mogą one błędnie sugerować pewne skłonności do niektórych chorób albo odwrotnie - nie wykrywają żadnych predyspozycji genetycznych, choć one występują.

- Wykrycie tzw. ryzyka zdrowotnego przy użyciu tego rodzaju testów często nie oznacza, że u danej osoby rozwinie się jakaś choroba, z kolei wyniki uspokajające też mogą okazać błędne - podkreśla specjalistka. Dodaje, że zgłaszają się do niej zaniepokojeni pacjenci z mało wiarygodnymi wynikami testów sugerujących większe ryzyko zachorowania na nowotwory.

„British Medical Journal” tłumaczy, że w przypadku oferowanych w internecie testów genetycznych „diabeł tkwi w szczegółach”. Jako przykład podawane są komercyjne testy wykrywające mutacje BRCA1/2. Wykrywają one jedynie kilka wariantów tych mutacji, tymczasem są ich tysiące.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum