Spać też trzeba umieć, żeby nie szkodzić sercu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2010 13:44

Zarówno regularne niedosypianie, jak i zbyt długi sen, mają związek z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych - informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma Sleep.

Zbyt długi, jak i zbyt krótki sen mogą nieść ryzyko ataku serca i udaru. Ponadto niedosypianie może się też wiązać z ryzykiem dusznicy bolesnej.

Jeśli sen trwa krócej niż pięć godzin na dobę (wliczając w to drzemki), co najmniej podwaja się ryzyko dusznicy bolesnej, choroby wieńcowej, ataku serca bądź udaru – wynika z badania naukowców z West Virginia University's (WVU).

Przesypianie dziewięciu lub więcej godzin na dobę również zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Ustalili to naukowcy pod kierunkiem prof. Anoopa Shankara z WVU dzięki analizie danych z badania przeprowadzonego w 2005 r. na ponad 30 tys. dorosłych Amerykanów.

W badaniach uwzględniono wiek, płeć, rasę oraz to, czy dana osoba pije alkohol, pali, jest otyła albo z nadwagą i jaki prowadzi tryb życia.

Uczestnicy badania zgłosili w sumie ponad 2 tys. przypadków różnych chorób sercowo-naczyniowych. Z analiz wykluczono osoby z cukrzycą, nadciśnieniem i depresją.

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, większość dorosłych, do dobrego samopoczucia, potrzebuje każdej nocy od siedmiu do ośmiu godzin snu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum