Sondaż. Większość ankietowanych Polaków twierdzi, że wykonali podstawowe badania w 2021 roku

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP04 lutego 2022 15:11

Według sondażu przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden dwie trzecie ankietowanych Polaków wykonało podstawowe badania diagnostyczne w 2021 roku. Aż co drugi uczestnik sondażu potwierdza, że to nowotwory budzą u niego największy lęk

Sondaż. Większość ankietowanych Polaków twierdzi, że wykonali podstawowe badania w 2021 roku
Dwie trzecie ankietowanych wykonało podstawowe badania. Fot. Shutterstock
  • Co druga osoba biorąca udział w sondażu obawia się choroby nowotworowej
  • W opinii jednej trzeciej ankietowanych pandemia COVID-19 znacząco przyczyniła się do pogorszenia ich kondycji psychicznej
  • Dwie trzecie respondentów deklaruje, że w ubiegłym roku wykonało m.in. morfologię lub zweryfikowało poziomu cukru we krwi
  • Blisko 42 proc. ankietowanych podkreśliło, że cyklicznie przeprowadza samobadanie piersi lub jąder

Polacy bardziej niż COVID-19 obawiają się choroby nowotworowej

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Nationale-Nederlanden chorobą, której konsekwencji ankietowani obawiają się najbardziej, jest nowotwór - co druga osoba wskazała na tę odpowiedź. W piątek (4 lutego) przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Chociaż mogłoby się wydawać, że obecnie Polacy przede wszystkim obawiają się konsekwencji związanych z COVID-19, to wyniki badania pokazują, że wcale tak nie jest.

Aż co drugi uczestnik potwierdza, że to nowotwory budzą największe lęki i stanowią narastający problem zdrowotny polskiego społeczeństwa. Obawy te wcale nie dziwą - już blisko 40 proc. badanych doświadczyło tej choroby wśród najbliższych członków rodziny - podano w komunikacie przekazanym po podsumowaniu badania

Pandemia a badania diagnostyczne

Z komunikatu wynika również, że w opinii jednej trzeciej uczestników sondażu pandemia COVID-19 wpłynęła na pogorszenie się ich kondycji psychicznej. Podkreślono, że w obliczu pandemii wielu Polaków zdecydowało się zadbać o swój dobrostan, zaczynając od podstawowych badań kontrolnych.

- Aż dwie trzecie respondentów deklaruje, że w ubiegłym roku wykonało m.in. morfologię lub zweryfikowało poziomu cukru we krwi. Jednocześnie już 42 proc. ankietowanych przyznaje, że cyklicznie przeprowadza samobadanie piersi lub jąder. Na taką kontrolę zdrowia decyduje się aż 56 proc. kobiet i tylko 25 proc. mężczyzn - podano.

Z komunikatu wynika również, że co drugi ankietowany zapewnia, że zdrowo i regularnie się odżywia, a 41 proc. uprawia sport. Na aktywność fizyczną decyduje się odpowiednio 26 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn.

Badanie zrealizował 21-22 stycznia 2022 roku na zlecenie Nationale-Nederlanden Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie 1100 dorosłych Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum