Sól zwiększa ciśnienie krwi nawet przy prawidłowej diecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2018 16:11

Nie wystarczy zdrowo się odżywiać, żeby uniknąć nadciśnienia tętniczego krwi, trzeba przede wszystkim spożywać mniej soli - wynika z analizy wielu badań przeprowadzonej przez amerykańskich specjalistów.

Sól zwiększa ciśnienie krwi nawet przy prawidłowej diecie
WHO zaleca, żeby spożywać nie więcej soli niż około jednej łyżeczki dziennie. Fot. Archiwum

Pismo "Hypertension" informuje, że pod uwagę wzięto badania dotyczące zdrowego odżywiania się, którymi objęto 4 680 osób w średnim wieku. Analizowano 80 składników pokarmowych oraz regularnie kontrolowano ciśnienie krwi badanych osób.

Okazało się, że prawidłową dietą nie można zredukować negatywnego wpływu soli na ciśnienie krwi. Sól, której głównym składnikiem jest sód, to niezależny czynnik ryzyka nadciśnienia tętniczego.

- Jedynym sposobem jest zmniejszenie spożycia soli. To jest jednak trudne, ponieważ występuje ona niemal w każdej przetworzonej żywności - podkreśla główny autor metaanalizy dr Jeremiah Stamler z Northwestern University w Chicago.

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie choroby wieńcowej, zawału serca oraz udaru mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby spożywać nie więcej niż 2 gramy soli dziennie, czyli około jednej łyżeczki do herbaty.

Chodzi jednak o całą sól jaką spożywamy wraz z żywnością, a nie tylko o tę, jakiej używa się do dosalania przyrządzanych lub gotowych już potraw. Trzeba pamiętać, że znaczne jej ilości są w gotowych produktach żywnościowych, np. w zupach w proszku i chlebie.

Negatywny wpływ soli na ciśnienie tętnicze krwi częściowo redukuje potas. Wskazują na to badania, jakie wśród osób w wieku 40-59 lat przeprowadzono w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Cheryl Anderson z University of California w San Diego w wypowiedzi dla Reutersa zwraca jednak uwagę, że potas jedynie w ograniczonym stopniu osłabia wpływ soli na ciśnienie tętnicze krwi. - Większe spożywanie potasu nie jest zatem sposobem na zredukowanie negatywnego wpływu nadmiernego spożycia soli - dodaje.

Ciśnienie tętnicze krwi skutecznie obniża dieta DASH, co wykazano już przed ponad 20 laty. Jej efekty są widoczne już po 2 tygodniach. Dieta ta polega głównie na spożywaniu jak największej ilości warzyw i owoców oraz orzechów, jak również produktów pełnoziarnistych, chudego mleka i jego przetworów. Powinny być one spożywane kilka razy dziennie.

- Dieta DASH najlepsze efekty w obniżaniu ciśnienie tętniczego przynosi wtedy, gdy jest łączona z ograniczeniem spożycia soli - podkreśla Cheryl Anderson. Dodaje, że wtedy może być ona równie skuteczna jak niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum