Sok z żurawin kontra infekcje dróg moczowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2010 17:13

Sok z żurawin zapobiega infekcjom dróg moczowych, dzięki temu że uniemożliwia wywołującym je bakteriom przyczepianie się do podłoża - poinformowali naukowcy z USA podczas 240. Narodowego Spotkania Amerykańskiego Związku Chemików (ACS).

Od wielu lat wiadomo, że sok z żurawin, rzeczywiście pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych - potwierdzono to w licznych, specjalistycznych badaniach klinicznych.

Doktor Camesano wraz z zespołem z Worcester Polytechnic Institute odkrył, że sok z żurawin zapobiega przyklejaniu bakterii E.coli do siebie nawzajem i do plastikowej szalki hodowlanej.

Normalnie bakterie E.coli przylegają do komórek i do siebie nawzajem i tworzą biofilm, co umożliwia im wzrost i namnażanie, a tym samym rozwój infekcji. Bakterie, które nie są przyczepione, łatwiej wypłukać i usunąć z dróg moczowych.

Wyniki badań wskazują, że substancje zawarte w soku z żurawin docierają do dróg moczowych i zapobiegają przyczepianiu się bakterii w czasie 8 godzin po wypiciu soku.

Pomimo obiecujących wyników badań autorzy radzą odwiedzać lekarzy w przypadku poważnego zakażenia dróg moczowych, ponieważ tego rodzaju infekcje mogą rozwijać się szybko, a nieleczone antybiotykami mogą stanowić poważne zagrożenie zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum