Soczewki kontaktowe dla daltonistów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2018 15:51

Badacze z Wielkiej Brytanii opracowali niedrogie soczewki kontaktowe, które mogą pomóc niektórym ludziom ze ślepotą barw. Wynalazek przetestowali już na ochotnikach z problemami w rozróżnianiu koloru czerwonego i zielonego.

Soczewki kontaktowe dla daltonistów
Badacze wynalazek przetestowali już na ochotnikach z problemami w rozróżnianiu koloru czerwonego i zielonego. Fot. Fotolia

W zdrowym oku istnieją trzy grupy receptorów (czopków) wrażliwych na różne barwy - niebieską, zieloną i czerwoną. Kiedy którejś grupy brakuje, do mózgu dociera niepełna informacja o kolorze oglądanego obiektu.

Jak tłumaczą autorzy pracy opublikowanej w piśmie "Advanced Materials Healthcare", w niektórych przypadkach czopki istnieją, ale są nienaturalnie pobudzane. Np. te które powinny reagować na zieleń, reagują też na czerwień - lub odwrotnie.

W tym przypadku chorym można pomóc odpowiednią korekcją docierającego do oczu światła. Dla takich osób naukowcy z University of Birmingham stworzyli niedrogie, bezpieczne i łatwe w użyciu szkła kontaktowe. Do tej pory na rynku dostępne były tylko kosztowne okulary.

- Soczewkami kontaktowymi interesują się specjaliści od korekcji ślepoty barw, ponieważ dzięki nim łatwiej jest skorygować całe pole widzenia. Wykorzystanie użytego przez nas barwnika nie wymaga skomplikowanego przygotowania, jest on nietoksyczny dla oka, a opracowaną metodę można niskim kosztem zastosować zarówno w soczewkach kontaktowych, jak i w okularach - mówi kierujący projektem dr Haider Butt.

Opracowane przez zespół z Birmingham soczewki zawierają naturalny barwnik - rodaminę. Ma ona tę właściwość, że blokuje część świetlnego spektrum znajdującą się między zielenią a czerwienią i pobudzającą zarówno czopki dla barwy zielonej, jak i czerwonej.

Usunięcie tej części światła sprawia więc, że osobom, które mylą barwę zieloną z czerwoną, łatwiej jest je rozróżnić.

Przeprowadzone testy z kolorowymi obrazkami oraz ocena działania wynalazku w postrzeganiu naturalnego otoczenia pozwalają sądzić, że pomysł się sprawdza.

W planach naukowcy mają kolejne szkła. - Chcemy teraz wykorzystać podobny proces do korekcji ślepoty typu purpurowy-niebieski, a także połączyć kilka barwników, aby stworzyć soczewki działające przy ślepocie zielony-czerwony oraz purpurowy-niebieski jednocześnie. Wkrótce zamierzamy też rozpocząć badania kliniczne - dodaje dr Butt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum