Smog: dzieci z Rybnika narażone średnio 425 proc. bardziej niż ich rówieśnicy ze Strasburga

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 09:18

W próbkach moczu rybnickich dzieci stwierdzono nawet dziewięciokrotnie wyższy poziom rakotwórczego "czarnego węgla", niż u ich rówieśników ze Strasburga. Pierwsze takie badania w Europie przeprowadzili naukowcy z Francji i Belgii we współpracy z Rybnicką Radą Kobiet.

Smog: dzieci z Rybnika narażone średnio 425 proc. bardziej niż ich rówieśnicy ze Strasburga
"Czarny węgiel" to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza Fot. Fotolia

Prof. Tim Nawrot, epidemiolog z belgijskiego Uniwersytetu Hasselt, jako jeden z pierwszych naukowców na świecie zajął się analizowaniem zawartości w moczu "czarnego węgla", rakotwórczego składnika zanieczyszczonego powietrza, który powstaje przy spalaniu paliw kopalnych. Tą nazwą określa się cząsteczki węgla wchodzące w skład pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, tworzących smog - informuje Gazeta Wyborcza.

Związki węgla mogą stanowić 20-40 proc. masy PM10 i 25-50 proc. masy PM2,5, choć zdarzało się, że w czasie sezonu grzewczego w Polsce dobowe stężenia aerozolu węglowego sięgały nawet 80 proc. masy PM2,5. Pyły zawieszone po upływie minuty od wdechu wykrywane są we krwi, następnie trafiają do wątroby i do moczu. Jeśli organizm narażony jest długotrwale na działanie czarnego węgla, zaburzona zostaje praca większości organów.

Dzięki badaniom prof. Nawrota, po raz pierwszy udało się precyzyjnie określić, jak bardzo dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza i jak smog wpływa na ich zdrowie. Możliwe stało się też porównanie sytuacji w Rybniku, z innymi miastami Europy, na początek ze Strasburgiem. Wyniki badania zaprezentowane zostały w sobotę (10 października) w czasie konferencji „Smog szok”, zorganizowanej przez Rybnicką Radę Kobiet.

Jak powiedział na konferencji prof. Nawrot, wyniki dowodzą, że dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga. Ale w próbkach pobranych od niektórych małych rybniczan "czarnego węgla" było więcej nawet o 900 proc. niż u młodych Francuzów.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum