Śmiech wpływa na wzrost lipoprotein

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2009 09:53

Według badań amerykańskich naukowców, powiedzenie

– Każdy dobry lekarz wie, że pozytywne uczucia wywołane szczerym, radosnym śmiechem, takie jak optymizm i nadzieja, mają zasadniczy wpływ na fizjologię naszego organizmu – mówi szef badania, Lee Berk z uniwersytetu Loma Linda, niedaleko Los Angeles.

Jak informuje „Dziennik”, badacze podzielili pacjentów chorych na cukrzycę na dwie grupy: C i L. Grupę C leczono farmakologicznie, zaś grupę L prócz standardowego leczenia, poddano ją regularnej terapii przez śmiech. Przez cały rok pół godziny dziennie oglądali oni występy wybranych przez siebie komików.

Po rocznej terapii zbadana została krew członków obu grup. Z przeprowadzonych badań wynikało, że poziom odpowiedzialnej za stres adrenaliny i noradrenaliny jest zdecydowanie niższy u grupy, która poddana była terapii śmiechem. Wzrastała też u nich o 26 proc. ilość lipoprotein czyli dobrego cholesterolu. Dla porównania w grupie C było o tylko 3 proc.

U pacjentów grupy L wykryto, że zawartość we krwi białka C-reaktywnego, które występuje przy stanach zapalnych i może wskazywać na choroby krążenia, spadła o 66 proc., gdy tymczasem w grupie C spadek ten wynosił zaledwie 26 proc.

Jak zastrzega Berk nie można jednak dokładnie potwierdzić wpływu śmiechu na zdrowie pacjentów. Do tego jak mówi trzeba wielu specjalistycznych badań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum