Słońce redukuje ryzyko astmy u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2011 08:34

Witamina D, absorbowana głównie z promieni słonecznych, zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę - potwierdzają badania, o których informuje "International Journal of Biometeorology". Hiszpańscy naukowcy stwierdzili, że dzieci, które mieszkają w zimniejszych i bardziej zachmurzonych miastach, są bardziej narażone na rozwój choroby.

Słońce redukuje ryzyko astmy u dzieci

- Długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne może powodować raka, jednak niebezpieczeństwo stwarza także unikanie słońca - mówi autor badań Alberto Arnedo-Pena, epidemiolog z Centrum Zdrowia Publicznego w Castellon.

90 proc. witaminy D syntezowane jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W przypadku osób cierpiących na astmę poziom tej witaminy jest niższy, co może wpływać na zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego - twierdzą badacze.

Badania prowadzone wśród ponad 45 tys. dzieci i nastolatków z dziewięciu hiszpańskich miast wykazały, że większy odsetek choruje na astmę na północy kraju, gdzie słońce pojawia się rzadziej. Potwierdza to wcześniejsze informacje o wyższej zachorowalności na astmę w krajach mniej nasłonecznionych, w których zaleca się przyjmowanie suplementów zawierających witaminę D.

Hipoteza o wpływie "witaminy słońca" na ryzyko astmy pojawiła się po raz pierwszy blisko pięć lat temu, dlatego naukowcy podkreślają, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych testów, aby określić, jaka dawka słońca jest optymalna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum