Słodkie napoje zwiększają ryzyko raka trzustki?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2010 14:47

Wypijanie w tygodniu dwóch lub więcej napojów słodzonych cukrem może zwiększać ryzyko raka trzustki - podejrzewają naukowcy.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Minnesota przeanalizowali dane zbierane przez 14 lat wśród 60.524 mężczyzn i kobiet z Singapuru. W tym czasie zdiagnozowano łącznie 140 przypadków raka trzustki.

Okazało się, że osoby, które w tygodniu spożywały minimum dwa gazowane napoje słodzone cukrem (przy średniej 5 na tydzień) miały niemal o 90 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka trzustki niż osoby nie pijące ich wcale. Związek ten nie dotyczył natomiast soków owocowych.

Według jednego z autorów pracy, dra Marka Pereiry, wyniki tych badań mogą się też odnosić do społeczeństw zachodnich. Singapur jest bowiem bogatym krajem, a ulubionymi rozrywkami jego obywateli jest robienie zakupów i jedzenie.

Zastanawiając się na przyczynami zaobserwowanego związku, badacz przypomina, że osoby regularnie pijące gazowane napoje słodzone często prowadzą niezdrowy styl życia. Jednak możliwe jest też inne wyjaśnienie: wysoki poziom cukru w napojach gazowanych powoduje wzrost wydzielania insuliny w organizmie, co może pobudzać wzrost raka trzustki.

Specjaliści, zajmujący się nowotworami twierdzą jednak, że badania nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego między piciem napojów słodzonych a rakiem trzustki, a ich słabą stroną jest też mała liczba przeanalizowanych przypadków raka trzustki.

W tym badaniu bowiem, piciu gazowanych napojów słodzonych towarzyszyło też kilka innych niekorzystnych dla zdrowia zachowań, jak palenie papierosów i jedzenie czerwonego mięsa, czego nie można dokładnie sprawdzić.

Dr Pereira podkreśla jednak, że jego zespół w analizie uwzględnił zarówno palenie papierosów, jak też inne elementy diety.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum