Śląskie: wyselekcjonowali bakterie rozkładające resztki leków w rzekach

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2017 09:16

Biochemikom z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach udało się wyselekcjonować szczepy bakterii, dzięki którym można się pozbyć z wód pozostałości popularnych leków przeciwbólowych, takich jak Ibuprofen, Paracetamol czy Naproksen.

Śląskie: wyselekcjonowali bakterie rozkładające resztki leków w rzekach
Specjaliści zidentyfikowali enzymy sprzyjające bakteriom w rozkładaniu resztek leków w wodzie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Resztki tych specyfików są powszechnie obecne w naszych rzekach. Wśród kilkudziesięciu takich substancji, jakie można zidentyfikować w wodzie, za najgroźniejsze uznawane są antybiotyki, preparaty o działaniu przeciwbólowym (powszechnie dostępne bez recepty) lub przeciwzapalnym - informuje Radio Zet.

Specjaliści zidentyfikowali enzymy sprzyjające bakteriom w rozkładaniu resztek leków w wodzie. Najlepsze efekty zaobserwowano w przypadku takich preparatów jak Ibuprofen, Paracetamol oraz Naproksen. Oporny na działanie rozpoznanych przez ekspertów ze Śląska bakterii pozostał za to Diklofenak - niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Obecnie badacze będą pracować nad opracowaniem formuły preparatu, który mógłby być używany przez stacje uzdatniania wody.

Więcej: www.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum