Śląskie: Fundacja Rzeczy Niezwykłych konstruuje pomoc dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 10:20

Wydrukowane w technologii 3D proteza dłoni i kosmetyczna osłona protezy nogi - to projekty młodych inżynierów z Politechniki Śląskiej, którzy w ramach stworzonej przez siebie fundacji charytatywnie i po godzinach projektują innowacyjne sprzęty z myślą o potrzebujących.

Śląskie: Fundacja Rzeczy Niezwykłych konstruuje pomoc dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W założeniu ich projekty - docelowo udostępniane bezpłatnie w internecie - mają być unikalne, a jednocześnie mają odpowiadać możliwościom finansowym np. osób niepełnosprawnych czy starszych i być alternatywą dla wielu profesjonalnych, ale drogich sprzętów. Z jednej strony jest więc to nauka i rozwój, a z drugiej pomoc potrzebującym.

Założycielem jest Maksymilian Śmiech - absolwent inżynierii biomedycznej na wydziale o tej samej nazwie Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Był on jednym z konstruktorów wózka inwalidzkiego dla cierpiącej na porażenie czterokończynowe suczki Agnes. Właśnie wtedy, na początku br., pojawił się pomysł założenia fundacji.

Obecnie w fundacji udziela się Śmiech, który na co dzień pracuje przy projektowaniu transformatorów, oraz kilku wolontariuszy - jeszcze studentów. I choć fundacja formalnie działa dopiero od marca, konstruktorzy są już w trakcie realizowania kilku swoich projektów.

Jednym z nich jest stworzenie prototypu kosmetycznej osłony protezy kończyny dolnej. Jak tłumaczył Śmiech, drukowana w drukarce 3D osłona ma być alternatywą dla powszechnie stosowanych pokryć kosmetycznych, spośród których najpopularniejsze (głównie ze względów finansowych) są pokrycia protezy specjalistyczną gąbką i pończochą kosmetyczną o cielistym kolorze.

- Charakteryzują się one dosyć mało atrakcyjnym wyglądem i wysoką ceną, co jest związane z ich skomplikowanym procesem wytwarzania. Proces ten wymaga zaangażowania wyszkolonych fachowców, którzy ręcznie dostosowują ich kształt do anatomii pacjenta - mówił.

Ich propozycja to osłona wydrukowana w technologii 3D z plastiku ABS, który - jak podał Śmiech - ma dobrą wytrzymałość mechaniczną (z niego m.in. wykonane są klocki Lego).

- Koszt takiego druku to ok. 800 zł, zamiast 1-2 tys. dolarów. A jestem przekonany, że po zdobyciu doświadczenia jesteśmy w stanie wykonać osłonę podobnej jakości jak te profesjonalne. Poza tym, dajemy możliwość dobrania indywidualnego wyglądu takiej osłony - wskazał.

Projekt osłony jest w fazie budowy prototypu.

- Mamy już wydrukowaną osłonkę, którą chcemy przymierzyć u osoby, dla której jest tworzona. Być może uda się to niebawem. Następnie po naniesieniu poprawek związanych z kształtem osłonki, będziemy drukować ją ponownie, obrabiać mechanicznie i lakierować. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku osłonka powinna być gotowa - dodał.

Innym projektem jest proteza dłoni, również wydrukowana w technologii 3D. Jak tłumaczył Śmiech, to konstrukcja tworzona według międzynarodowego projektu "Enabling The Future" - inicjatywy, w ramach której ludzie udostępniają innym swoje modele 3D umożliwiające budowę prostej, ale funkcjonalnej protezy; wystarczy bowiem dostosować protezę do dłoni konkretnej osoby i wydrukować ją.

- Obecnie jesteśmy na etapie obrabiania mechanicznego poszczególnych elementów wydruku (szlifowania, wygładzania itp.). W momencie, gdy będziemy mieć już prototyp i nabierzemy nieco doświadczenia przy jego budowie, zamierzamy znaleźć osobę, której taka proteza by się przydała i wydrukujemy kolejną wersję, przeznaczoną specjalnie dla niej - tłumaczył Śmiech.

Zastrzegł jednak, że przed oddaniem takiej protezy do użytku konieczna jest jej rejestracja w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Koszt wydruku takiej protezy to ok. 500 zł.

Kolejny pomysł jest dopiero w początkowej fazie projektowania. Chodzi o fotel dla starszych osób z funkcją pionizacji, czyli z możliwością podnoszenia siedzącego w taki sposób, aby ułatwić mu wstawanie i stawanie.

- Jest to szczególnie potrzebne osobom po rozległych porażeniach i niedowładach kończyn, z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, czy też niedowładach poudarowych. Docelowo chcielibyśmy więc podarować taki fotel jednemu z domu starców w okolicy - powiedział Śmiech.

Cała konstrukcja opierać się ma na ramie z giętych, stalowych profili.

- Jeśli udałoby nam się udostępnić większej liczbie osób nawet jedną z naszych konstrukcji, byłby to dla nas sukces. Co ważne, wszystkie projekty, dokładnie udokumentowane, wraz z opisem konstrukcji krok po kroku, będziemy bezpłatnie udostępniać w internecie. Część z nich już można znaleźć na naszej stronie internetowej - podkreślił.

Na razie projekty powstają na prywatnym sprzęcie i z prywatnych funduszy założyciela fundacji, który fundacji poświęca swój wolny czas - udzielając się po godzinach pracy i w weekendy.

Od niedawna fundacja wynajmuje mały lokal w Bytomiu od samorządu tego miasta. Wolontariusze go wyremontowali, jednak teraz potrzebują pieniędzy, by rozbudować warsztat oraz kupić potrzebne sprzęty i narzędzia. W tym celu prowadzą internetową zbiórkę. Szczegóły można znaleźć na stronie fundacji: www.rzeczyniezwykle.org.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze