Śląsk: badają skutki obecności leków przeciwzapalnych w środowisku

Autor: Gazeta Uniwersytecka UŚ/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2016 10:12

W Katedrze Biochemii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego  prowadzone są badania pod kierunkiem dr Danuty Wojcieszyńskiej, związane z zanieczyszczeniem środowiska niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku niemiecki naukowiec prof. Thomas A. Ternes zauważył w środowisku obecność 38 różnych związków chemicznych, w tym zawartych w niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ) oraz antybiotykach.

Jak zaznacza dr Danuta Wojcieszyńska, autorka projektu badawczego "Rozkład niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez wybrane szczepy bakterii" obecność w środowisku NLPZ związana jest z tym, że organizm ludzki nie metabolizuje ich całkowicie. Podlegają one transformacji i są wydalane w prawie niezmienionej formie.

Naukowcy wyjaśniają, że związki, którymi się zajmują, są bioaktywne, a to oznacza, że podlegają trudniejszej degradacji w środowisku. Obecność paracetamolu czy ibuprofenu w glebie czy wodzie hamuje enzymy mikroorganizmów, co przekłada się bezpośrednio na biooczyszczanie.

Dodatkowo substancje z grupy NLPZ mają zdolność kumulowania się w łańcuchu pokarmowym organizmu żywego, co może mieć wpływ na życie, a nawet i zdrowie. Skutki tego procesu odczuły między innymi... pakistańskie sępy, które pod wpływem działania diklofenaku, obecnego w mięsie bydła, którym się żywiły, zaczęły wymierać.

Naukowcy podejrzewają, że podobny proces może z czasem dotknąć organizm człowieka, zwłaszcza, że już teraz zauważono uodparnianie się ludzi na działanie NLPZ, w wyniku czego zmuszeni jesteśmy przyjmować coraz większe dawki.

Celem badań prowadzonych w Katedrze Biochemii jest znalezienie mikroorganizmów, które mają zdolność metabolizowania wszystkich czterech substancji z podgrupy NLPZ.

Więcej: gazeta.us.edu.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum