Sklonowanie ludzkich zarodków - dokąd zaprowadzi nas to odkrycie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2013 10:41

Udane sklonowanie ludzkich zarodków budzi skrajne odczucia wśród naukowców i etyków. Część uczonych uważa, że "cudowne" komórki mogą być z powodzeniem uzyskiwane łatwiejszymi metodami, tańszymi i w mniejszym stopniu budzącymi etyczne wątpliwości.

Sklonowanie ludzkich zarodków - dokąd zaprowadzi nas to odkrycie?

Zdaniem prof. Romana Kubickiego, filozofa i etyka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, celem takich prac jest tworzenie narządów a nie ludzi.

Wczoraj świat obiegła informacja, że amerykańscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali z komórek skóry embrionalne komórki macierzyste. Dokonanie jest przełomowe dla medycznego świata.

Według profesora, który wypowiedział się na ten temat w rozmowie z Gazetą Wyborczą, to dokonanie naukowców może być przełomowe - nie jest laboratoryjnym eksperymentem bez celu, ale czymś, co daje nadzieję na walkę z nieuleczalnymi chorobami.

Jedynym zagrożeniem, jakie widzi profesor Kubicki w tych badaniach jest to, że ludzie będą klonować samych siebie, gdy popsuje się im jakiś narząd. Potraktują klona jak rzecz, żeby uleczyć siebie. Nie taka jest jednak idea tego dokonania. Celem jest tworzenie narządów, nie ludzi. To odkrycie jest szansą dla medycyny, dla transplantologii, a więc dla wszystkich.

Z kolei zdaniem prof. Jacka Zaremby, genetyka, członka Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk - takich badań i eksperymentów nie da się uzasadnić ani medycznie, ani moralnie.

W jego opinii tworzenie ludzkiego zarodka, który potem zatrzymany w rozwoju, po to by uzyskać z niego komórki macierzyste, to sprawa szalenie kontrowersyjna etycznie. - Jednak niedopuszczalne etycznie byłoby pozwolenie takiemu zarodkowi na rozwijanie się dalej. Mam zresztą zasadnicze wątpliwości, czy rozwinąłby się z niego prawidłowo funkcjonujący człowiek - mówi Gazecie Wyborczej.

W przekonaniu prof. Zaremby wytwarzanie ludzkich zarodków metodą klonowania otwiera drogę do reprodukcji: tworzenia ludzkich odpowiedników owcy Dolly, a tego już nie da się uzasadnić ani medycznie, ani moralnie.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum