Składnik marihuany pomocny w leczeniu kości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2015 20:08

Izraelscy naukowcy twierdzą, że składnik marihuany o nazwie kannabidiol, niemający działania psychoaktywnego, może pomóc w leczeniu złamań i pęknięć kości.

Składnik marihuany pomocny w leczeniu kości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konopie siewne, z których robi się marihuanę i haszysz, są źródłem wielu aktywnych związków od wieków wykorzystywanych w celach medycznych. Badania prowadzone w ostatnich latach potwierdzają ich skuteczność w łagodzeniu objawów różnych schorzeń neurologicznych, jak stwardnienie rozsiane, padaczka czy choroba Parkinsona.

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie rodzą nadzieję na zastosowanie składnika konopi w jeszcze jednym wskazaniu - w terapii złamań kości.

Prowadzono je na szczurach ze złamaniem zlokalizowanym w połowie kości udowej. Jednej grupie zwierząt podano jedynie kanabidiol, a drugiej kanabidiol łącznie z psychoaktywnym składnikiem konopi - delta-tetrahydrokanabinolem (THC).

Po ośmiu tygodniach okazało się, że sam kanabidiol wystarczająco skutecznie wzmacniał proces gojenia tkanki kostnej.

- Zaobserwowaliśmy, że kanabidiol był wystarczająco skuteczny w pobudzaniu procesu gojenia złamań. Z innych badań wynika, że związek ten jest bezpieczny, co utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować badania kliniczne nad jego użytecznością w leczeniu złamań u ludzi - komentuje współautor pracy dr Yankel Gabet.

Doświadczenia na szczurach wykazały, że kanabidiol przyspiesza dojrzewanie macierzy kolagenowej, która stanowi bazę do formowania się tkanki kostnej. Związek ten pobudza w komórkach kościotwórczych aktywność genu Plod1, który bierze udział w procesach niezbędnych do tworzenia wiązań hydroksylowych we włóknach kolagenowych, co przyczynia się do ich stabilizacji.

- Po zastosowaniu kanabidiolu zrośnięta kość nie ulegnie tak łatwo złamaniu w przyszłości - tłumaczy dr Gabet.

Jak przypomina badacz, jego zespół wcześniej odkrył, że obecne w naszym organizmie receptory dla kanabinoidów (zarówno tych, które występują w naszym organizmie, jak i tych, które są dostarczane z zewnątrz) pośredniczą w procesie formowania się tkanki kostnej i hamują jej niszczenie.

Naukowcy liczą, że dzięki dalszym badaniom uda się zastosować leki zawierające kanabinoidy w leczeniu osteoporozy, która ze względu na starzenie się społeczeństw staje się coraz większym problemem zdrowia publicznego.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze