Singapurscy naukowcy stworzyli sztuczną skórę, która może odczuwać ból

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2020 19:55

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru stworzyli elektroniczną skórę składającą się ze 100 czujników umożliwiających jej odczuwanie bólu, temperatury, rozpoznawanie kształtów i faktury przedmiotów szybciej niż ludzki dotyk. Wynalazek zainspirowany został filmem Gwiezdne Wojny.

Singapurscy naukowcy stworzyli sztuczną skórę, która może odczuwać ból
Technologia wciąż jest na etapie eksperymentalnym. Fot. Adrian Scottow/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Stworzenie elektronicznej skóry zajęło singapurskim naukowcom półtora roku. Wynalazek o nazwie Asynchronous Coded Electronic Skin składa się ze 100 czujników o wielkości 1 cm kw. każdy.

Dzięki nim skóra jest zdolna odtwarzać zmysł dotyku i odczuwać m.in. ból, temperaturę, rozpoznawać kształty i fakturę przedmiotów. Ponadto, jak zapewniają badacze, jest ona w stanie przetwarzać informacje szybciej niż system nerwowy człowieka, może rozpoznać od 20 do 30 różnych powierzchni a także odczytać alfabet Braille'a z 90 proc. dokładnością.

- Ludzie muszą przesunąć po przedmiocie ręką, żeby móc rozpoznać jego fakturę, w tym wypadku wystarczy pojedynczy dotyk, żeby skóra mogła rozpoznać, z jakim rodzajem przedmiotu ma do czynienia - powiedział szef zespołu badaczy Benjamin Tee.

Technologia wciąż jest na etapie eksperymentalnym, ale naukowcy mają nadzieję, że elektroniczna skóra już niebawem wykorzystywana będzie przy tworzeniu protez. Badacze przyznali, że ich inspiracją był film Gwiezdne Wojny, gdzie jeden z głównych bohaterów, Luke Skywalker, stracił prawą dłoń, która zastąpiona została specjalistyczną protezą umożliwiającą mu odczuwanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum