Singapur: opracowali szybką metodę testowania szczepionek przeciwko koronawirusowi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 12:40

Naukowcy ze szkoły medycznej Duke-NUS w Singapurze twierdzą, że opracowali sposób śledzenia zmian genetycznych wywoływanych przez szczepionki przeciwko koronawirusowi, co skraca ich testowanie z wymaganych zwykle miesięcy do kilku dni - podaje we wtorek (24 marca) Reuters.

Testowanie szczepionek na myszach ma rozpocząć się za około tydzień Fot. Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Nowa metoda pozwala na ocenę zmian wywołanych przez potencjalne szczepionki dostarczone przez Arcturus Therapeutics, amerykańską firmę biotechnologiczną, z którą szkoła nawiązała współpracę, i pozwala naukowcom określić ich skuteczność oraz skutki uboczne, zamiast polegać wyłącznie na odpowiedziach osób, którzy je otrzymają.

- Można poznać sposób, w jaki zmieniają się geny - które geny są włączane, a które wyłączane - wyjaśnił zastępca dyrektora programu chorób zakaźnych w Duke-NUS, Ooi Eng Eong, i zapowiedział, że testowanie szczepionek na myszach ma rozpocząć się za około tydzień, a próby na ludziach spodziewane są w drugiej połowie roku.

Obecnie nie ma zatwierdzonych leków ani szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a większość pacjentów otrzymuje jedynie leczenie wspomagające.

Firmy farmaceutyczne i naukowcy na całym świecie ścigają się, by opracować szczepionki i metody leczenia wirusa, który zainfekował ponad 377 tys. osób na na świecie, przy czym 16,5 tys. zmarło. Eksperci uważają, że opracowanie nowej szczepionki może potrwać dłużej niż rok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum