Silny stres w dzieciństwie związany z ryzykiem chorób serca w życiu dorosłym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2017 14:46

Osoby, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy domowej lub prześladowania w szkole są bardziej narażone na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z raportu opublikowanego w piśmie "Circulation", wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Silny stres w dzieciństwie związany z ryzykiem chorób serca w życiu dorosłym
Badacze: Negatywne skutki doświadczania lub bycia świadkiem przemocy nie kończą się wraz z końcem tych traumatycznych doświadczeń. Fot. archiwum

Wnioski oparte są na analizie dotychczasowych badań (http://circ.ahajournals.org/content/early/2017/12/15/CIR.0000000000000536 poświęconych zależności pomiędzy traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa a ryzykiem wczesnego rozwoju takich zaburzeń jak cukrzyca typu 2, otyłość czy nadciśnienie, które z kolei prowadzą do chorób układu sercowo-naczyniowego.

- Negatywne skutki doświadczania lub bycia świadkiem przemocy czy wykorzystywania seksualnego nie kończą się wraz z końcem tych traumatycznych doświadczeń. Ciągną się przez wiele lat po ich zakończeniu - mówi autorka raportu dr Shakira Suglia z Emory University w Atlancie.

Blisko 60 proc. Amerykanów doświadcza w dzieciństwie negatywnych sytuacji, takich jak wykorzystywanie, zaniedbywanie, prześladowanie w szkole, przemoc domowa, rozwód rodziców, zgon jednego z rodziców, uzależnienie rodziców od alkoholu lub narkotyków, bezdomność, dyskryminacja, czy bieda. Badania wskazują, że doświadczany wówczas stres wywołuje reakcje biologiczne, psychiczne oraz behawioralne zwiększające ryzyko zaburzeń metabolicznych oraz chorób serca.

Do niezdrowych reakcji na stres należy palenie papierosów czy objadanie się. Przewlekły stres przyczynia się także do rozwoju depresji i innych zaburzeń nastroju, które mogą prowadzić do niezdrowych zachowań, a co za tym idzie do zaburzeń metabolicznych. Oczywiście również stres sam w sobie powoduje zakłócenia normalnej pracy układu odpornościowego i hormonalnego - podkreślają autorzy raportu.

Badacze dodają, że istnieje jednak szereg czynników biologicznych, środowiskowych i społecznych, które mogą zapobiegać rozwojowi chorób u osób, które w dzieciństwie doświadczały silnego stresu. Dalsze badania mają pomóc lepiej je zrozumieć i opracować odpowiednie metody prewencji. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum