Sierpiński: w resorcie zdrowia dużo się dzieje, jeśli chodzi o rejestry medyczne

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 13:40

Już teraz w resorcie zdrowia dzieje się bardzo dużo, jeśli chodzi o tworzenie rejestrów. Pojawiły się na to dość duże pieniądze, zawiązane są zespoły, które będą oceniały zasadność konkretnych rozwiązań - w kardiologii, onkologii, pediatrii, a być może w chorobach rzadkich - poinformował w piątek (8 marca) podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia ds. Agencji Badań Medycznych.

Sierpiński: w resorcie zdrowia dużo się dzieje, jeśli chodzi o rejestry medyczne
- Chcielibyśmy, żeby Agencja Badań Medycznych - w naukowych dopuszczeniach, pilotażach, badaniach klinicznych systemowych - szła drogą szybszego, bardziej skoordynowanego badania - mówił dr Radosław Sierpiński. Fot. PTWP

- Jeżeli będziemy mieli dobrej jakości dane i jednocześnie konsolidowali i agregowali różne bazy, pochodzące z NFZ, GUS, ZUS, to będziemy w stanie "wyciągnąć" z tych rejestrów nie tylko kosztoefektywność nowych technologii, ale też - wreszcie - policzyć koszty pośrednie i to, czy dana technologia w systemie tak naprawdę coś zmienia i czy ma taki charakter utylitarny - podkreślał Sierpiński podczas kongresowej dyskusji zatytułowanej ''Era technologii medycznych nielekowych - droga do systemu zdrowotnego przyszłości''.

Zapewniał, że jeśli chodzi o technologie nielekowe, jest w resorcie duża otwartość. Jednocześnie przestrzegał przed modelem, który według niego był praktykowany wcześniej, czyli "metodą faktów dokonanych". - Technologia była wprowadzana na zasadzie trochę wolnej amerykanki, a potem wszyscy mówili - już to robimy, już wszczepiamy, więc teraz po prostu trzeba za to zapłacić - tłumaczył.

- Zmierzamy do tego, żeby ta otwartość resortu pozwalała na szybsze wprowadzanie technologii - sprecyzował Sierpiński.

Mówiąc o dopuszczeniach warunkowych, zaznaczał, że ''w nowym rozdaniu, nowym otwarciu na rynku'' widzi w tym także rolę ABM.

- Chcielibyśmy, żeby Agencja Badań Medycznych - w naukowych dopuszczeniach, pilotażach, badaniach klinicznych systemowych - szła drogą szybszego, bardziej skoordynowanego badania, jaka jest jakość nowej technologii medycznej, jak przekłada się ona na koszty, tak, by później zaproponować regulatorowi, czyli resortowi zdrowia, bardzo konkretne rozwiązanie, także w dopuszczeniu do określonych wskazań refundacyjnych - podsumował pełnomocnik ministra ds. ABM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum