Sieć Łukasiewicz łączy siły z EIT Health i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 16 września 2020 19:19

Sieć Badawcza Łukasiewicz, największa polska organizacja badawcza w Polsce, przystąpiła do EIT Health, czołowego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz innowacji w medycynie i ochronie zdrowia.

Sieć Łukasiewicz łączy siły z EIT Health i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi
Podpisanie umowy między EIT Health, Siecią Łukasiewicz i UM w Łodzi; FOT. Marteriały prasowe

- Łukasiewicz podpisał również porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. To kolejna polska uczelnia, z którą Instytuty Łukasiewicza intensyfikują współpracę, ale pierwsza o profilu medycznym - podaje Sieć Badawcza Łukasiewicz w komunikacie prasowym.

Partnerstwo otwiera drogę do szerokiej współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz z EIT Health, organizacji, która zrzesza 150 najważniejszych instytucji, firm i uczelni w Europie, wspólnie pracujących nad najbardziej innowacyjnymi projektami medycznymi. Wśród partnerów EIT Health jest m.in. Uniwersytet w Sorbonie, GE Healthcare, Instytut Karolinska, Astra Zeneca, Roche, Sanofi, Siemens, Uniwersytet Techniczny w Delft, Comarch, Celon Pharma, Philips czy Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

W ramach podpisanej 15 września br. w Warszawie pod patronatem EIT Health umowy, Łukasiewicz i Uniwersytet Medyczny w Łodzi będą realizować projekty wspierające przedsiębiorczość, w szczególności tę akademicką, w obszarze zdrowia - jednego z czterech priorytetowych kierunków działalności największej polskiej sieci badawczej.

Dodatkowo, EIT Health potwierdziło formalne dołączenie Łukasiewicza do tej wspólnoty. W praktyce obydwa porozumienia rozszerzają pola współpracy pomiędzy partnerami EIT Health w Polsce oraz otwierają drzwi do tworzenia nowych projektów innowacyjnych z obszaru medycyny i ochrony zdrowia, z których będą mogli skorzystać również polscy pacjenci.

- Porozumienie Sieci Badawczej Łukasiewicz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, który jest już partnerem EIT Health oraz oficjalne partnerstwo Łukasiewicza z EIT Health stwarzają nowe możliwość współpracy badawczo-rozwojowej, edukacyjnej i start-upowej. Stworzyliśmy punkt styku i przepływu informacji, dzięki któremu Łukasiewicz może współpracować z EIT Health i wszystkimi naszymi partnerami. Rozwój partnerstwa EIT Health w Polsce to jeden z kluczowych czynników sukcesu dla innowacyjnej medycyny i ochrony zdrowia - powiedział Mikołaj Gurdała, manager EIT Health InnoStars.

- Formalnie partnerem EIT Health został Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Wejście Łukasiewicz - PORT do EIT Health nie tylko wzmocni współpracę pomiędzy partnerami w Polsce, ale przyczyni się do rozwoju nowych projektów innowacyjnych oraz wsparcia start-upów m.in. biotechnologicznych - dodaje Mikołaj Gurdała.

- Dziś Łukasiewicz zyskuje nie dwóch, a 150 partnerów - najważniejsze instytucje, firmy i uczelnie w Europie - do współpracy przy projektach badawczo-rozwojowych, które, mam nadzieję, zmienią oblicze branży medycznej i systemu ochrony zdrowia w Polsce - komentuje Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

- Znajdujemy się w przełomowym momencie, kiedy oczy opinii publicznej ponownie zwrócone są w stronę naukowców i lekarzy, oczekując rozwiązań, które zagwarantują bezpieczeństwo zdrowotne Polaków na najwyższym poziomie. Połączenie potencjału naukowego Łukasiewicza, na który składa się między innymi obszar technologii medycznych, biotechnologii czy badań nad lekami, oraz wiedzy i kompetencji członków EIT Health, z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi na czele, stanowi ważny krok w tym kierunku - podkreśla prezes Dardziński.

- Umowa pomiędzy Siecią Badawczą Łukasiewicz a naszą uczelnią w ramach EIT Health zakłada realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie programów edukacyjnych czy wymianę doświadczeń oraz know-how w zakresie akceleracji nowych spin-offów i start-upów. Chcemy wspólnie budować kolejne platformy badawcze z obszaru medycyny, badań klinicznych i ochrony zdrowia. Już od ponad 6 lat w ramach EIT Health aktywnie współtworzymy innowacje w Polsce i Europie, a także kształcimy przyszłych lekarzy na europejskim poziomie - mówi profesor Lucyna Woźniak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum