Seniorzy najlepiej funkcjonują rano

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2014 20:19

Osoby w podeszłym wieku najlepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów poznawczych w godzinach porannych - informuje czasopismo ''Psychology and Aging".

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, badacze z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) dowiedli, że wyniki uzyskiwane w testach poznawczych przez ludzi w podeszłym wieku w dużym stopniu zależą od pory dnia. Starsze osoby nie mają trudności z koncentracją w godzinach porannych, ale po południu ich uwaga łatwo ulega rozproszeniu.

Naukowcy przeprowadzali testy pamięci na młodych i starych dorosłych w godzinach porannych (8.30-10.30) i popołudniowych (13.00-17.00). Testy polegały na przywoływaniu obrazków i słów pojawiających się na ekranie i ignorowaniu bodźców rozpraszających. Za pomocą techniki rezonansu magnetycznego (fMRI) kontrolowano aktywność mózgu badanych podczas wykonywania zadania.

Okazało się, że osoby w podeszłym wieku funkcjonowały rano prawie tak dobrze jak ich młodsi koledzy. Zaobserwowano również, iż w trakcie badania pobudzeniu ulegały u nich te same obszary mózgu - przednia część kory przedczołowej oraz górna kora ciemieniowa.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum