Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 03-04-2009 10:59

Sen optymalizuje pamięć mózgu

Jak donosi pismo Science, nocny odpoczynek pozwala nam zapamiętać najważniejsze dane, niszcząc niepotrzebne wspomnienia.

Wszyscy wiemy, że sen sprzyja przyswajaniu wiedzy, jednak nie robi tego poprzez tworzenie połączeń między komórkami nerwowymi, jak uważano do tej pory. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że robi coś zupełnie innego.

– Mózg nie może w nieskończoność formować nowych synaps, chociażby ze względu na ograniczoną objętość czaszki. Prześledziliśmy tworzenie się nowych połączeń nerwowych u muszki owocowej podczas zdobywania nowych doświadczeń. Następnie wykazaliśmy, że sen zmniejszył ich liczbę – mówi dr Paul Shaw z Washington University School of Medicine, jeden z twórców badań.

Okazało się, że procesy związane ze snem u człowieka i muszki owocowej są zbieżne w wielu punktach. Oba gatunki rekompensują sobie stratę snu, odpoczywając dłużej dnia następnego. Amerykańscy naukowcy wykonali serię badań z muszkami tak zmodyfikowanymi genetycznie, by możliwe było śledzenie u nich rozwoju nowych połączeń nerwowych.

Z doświadczeń wyniknęło, że różne formy kontaktów społecznych – zarówno zwykłe towarzystwo innych muszek, jak i starania o partnera seksualnego – skutkowały tworzeniem się nowych synaps, dzięki którym utrwalały się świeżo nabyte doświadczenia. Poddane takiej stymulacji zwierzęta potrzebowały większej ilości snu.

Kluczowe jest jednak to, że podczas tego wypoczynku spadła liczba nowo utworzonych połączeń nerwowych. Pozostały tylko te, które odpowiadały za pamięć długotrwałą. U pozbawionych snu muszek synapsy nie ginęły. Badacze twierdzą, że w ten sposób mózg tworzy sobie miejsce na nową porcję wiedzy przeznaczoną do zapamiętania na dłużej. Gdyby zbędne informacje nie były wyrzucane z głowy, zagubilibyśmy się w natłoku nieistotnych danych.