Seks na uczelni - badania z Warszawy

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2009 13:08

Życie seksualne studentów pod niektórymi względami różni się od tego, jakie wiedzie ogół Polaków. Rzadziej używają prezerwatyw, a częściej pigułek antykoncepcyjnych. Jednak w zakresie znajomości problemu HIV/AIDS, większość studentów uważa, że powinna wiedzieć na ten temat znacznie więcej. Tak wynika z badań na temat studenckiego seksu.

W badaniu, którego wyniki publikuje na swoich łamach „Rzeczpospolita”, udział wzięło ponad 1,3 tys. studentów ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Mieli od 19 do 30 lat. W tym wieku często zmienia się partnerów seksualnych, eksperymentuje i najczęściej zakaża HIV.

Rezultaty w postaci publikacji „Wiedza i przekonania związane z HIV/AIDS oraz zachowania seksualne studentów Uniwersytetu Warszawskiego” ujrzały światło dzienne pod koniec ubiegłego roku.

Niektórymi wynikami zaskoczona jest sama autorka badań, dr Krystyna Komosińska z Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania Wydziału Pedagogicznego UW (współautorką jest Agnieszka Małkowska-Szkutnik z Instytutu Matki i Dziecka). Biorąc pod uwagę, że Polacy rozpoczynają życie seksualne najczęściej w wieku ok. 18 lat, fakt, że co trzeci student jest jeszcze przed inicjacją - intryguje.

Najwięcej partnerek mają studenci na typowo męskich wydziałach (matematyka, informatyka i mechanika). Studenci pedagogiki i fizyki to grupa, która najczęściej deklaruje, że będzie miała w przyszłości jednego wzajemnie wiernego partnera. Na przeciwległym biegunie znajdują się przyszli prawnicy i socjolodzy.

Osoby studiujące nieco częściej niż ogół Polaków używają pigułek antykoncepcyjnych (odpowiednio 33 i 30 proc. wśród tych, którzy stosują antykoncepcję). Aż 17 proc. studentek mówi, że używa pigułki i prezerwatywy. Studenci rzadziej niż ogół społeczeństwa sięgają po prezerwatywy (odpowiednio 50 i 60 proc.).

Pod względem wiedzy na temat bezpiecznego seksu najgorzej sytuacja wygląda na pierwszym roku. Najwięcej osób z tej grupy udzieliło nieprawidłowych odpowiedzi dotyczących dróg zakażenia HIV.

Znaczna część studentów przyznaje, że ich wiedza na temat HIV/AIDS jest niewystarczająca. Wielu chciałoby nadrobić te zaległości na uczelni. Oprócz Wydziału Pedagogiki i Resocjalizacji nigdzie podobnych zajęć obowiązkowych nie ma, a fakultatywne prowadzone są rzadko.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum