Sars-CoV-2 powstał jednak w laboratorium?

Autor: oprac. JJ • Źródło: Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia29 maja 2021 16:10

Brytyjskie media opublikowały fragmenty najnowszych prac badawczych dotyczących pochodzenia koronawirusa. Wynika z nich, że naukowcy stworzyli COVID-19 w laboratorium,

Sars-CoV-2 powstał jednak w laboratorium?
Koronawirus powstał jednak w laboratorium? Fot. Shutterstock
  • Brytyjscy naukowcy przekonują, że SARS-CoV-2 nie ma swojego "naturalnego przodka" i został stworzony w laboratorium
  • Kluczową wskazówką domniemanej manipulacji jest rząd czterech aminokwasów, które naukowcy znaleźli na kolcu SARS-Cov-2
  • Stany Zjednoczone wezwały do rozpoczęcia kolejnego etapu dochodzenia na temat genezy powstania pandemii

Jak podaje Daily Mail, autorzy badania profesor Angus Dalgleish i dr Birger Sørensen, mają dowody na potwierdzenie tezy, że koronawirus SARS-CoV-2 został sztucznie zmodyfikowany w laboratorium. Badacze twierdzą, że te przesłanki były przez rok ignorowane przez innych przedstawicieli świata nauki i polityki.

Unikalne odciski palców?

Prof. Dalgleish jest profesorem onkologii na Uniwersytecie w Londynie, który jest znany m.in. z opracowania pierwszej działające szczepionki przeciwko HIV, a dr Sørensen jest wirusologiem i prezesem firmy farmaceutycznej Immunor, która stworzyła szczepionkę na COVID-19 o nazwie Biovacc-19.

Jak podaje Daily Mail, Dalgleish i Sørensen podczas analizy próbki koronawirusa odkryli na nim "unikalne odciski palców, które mogły powstać jedynie w wyniku manipulacji laboratoryjnej".

Naukowcy mieli już wcześniej poczynić próby publikacji swojego odkrycia, ale - jak twierdzą - zostali wówczas odrzuceni przez główne czasopisma naukowe, które w tamtym czasie były zdecydowane, że wirus w sposób naturalny wyewoluował z nietoperzy lub innych zwierząt na ludzi.

Stworzony w laboratorium?

Dalgleish i Sørensen twierdzą, że SARS-CoV-2 nie ma swojego "naturalnego przodka" i został stworzony w laboratorium "ponad wszelką wątpliwość".

W 22-stronicowym artykule, który ma zostać opublikowany w czasopiśmie naukowym Quarterly Review of Biophysics Discovery opisali swoją analizę prac prowadzonych w laboratorium w Wuhanie, które miało się zajmować wzmacnianiem funkcji już występujących wirusów, aby uczynić je bardziej zaraźliwymi.

Badacze twierdzą, że znaleźli dowody na to, że naukowcy z Wuhan wzięli naturalny "kręgosłup" koronawirusa, znaleziony u chińskich nietoperzy jaskiniowych i włożyli do niego nowy element, zmieniając go w ten sposób w śmiercionośny i wysoce zaraźliwy SARS-Cov-2.

Rząd aminokwasów wskazówką

Jak opisuje Daily Mail, "kluczową wskazówką domniemanej manipulacji jest rząd czterech aminokwasów, które naukowcy znaleźli na kolcu SARS-Cov-2". W wywiadzie dla brytyjskiej gazety prof. Dalgleish powiedział, że wszystkie te aminokwasy mają ładunek dodatni, co powoduje, że wirus ściśle przylega do ujemnie naładowanych części ludzkich komórek, przez co staje się bardziej zakaźny.

Według badacza, ciężko znaleźć tego typu zjawisko w naturalnie występujących organizmach.

- Prawa fizyki oznaczają, że nie można mieć czterech dodatnio naładowanych aminokwasów z rzędu. Jedynym sposobem, w jaki możesz to uzyskać, jest sztuczna produkcja - stwierdził prof. Dalgleish w rozmowie z Daily Mail.

USA wzywa do dochodzenia

Stany Zjednoczone wezwały do rozpoczęcia kolejnego etapu dochodzenia na temat genezy powstania pandemii.

- Druga faza badania nad pochodzeniem COVID-19 musi być uruchomiona z zakresem uprawnień, który będzie przejrzysty, oparty na nauce i da międzynarodowym ekspertom niezależność, by w pełni ocenić źródła wirusa oraz pierwsze dni epidemii - powiedział we wtorek minister zdrowia USA Xavier Becerra.

W swoim wystąpieniu przedstawiciel USA nie odniósł się bezpośrednio do Chin, gdzie w mieście Wuhan pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze przypadki COVID-19. Administracja Stanów Zjednoczonych wyrażała jednak już wcześniej wątpliwości, czy chińskie władze pozostawiły pierwszej misji międzynarodowych ekspertów pod egidą WHO w Wuhanie wystarczającą swobodę, by mogła skutecznie prowadzić swoje dochodzenie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum