Sanofi Pasteur pracuje nad szczepionką chroniącą przed koronawirusem

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2020 11:05

Francuski koncern Sanofi Pasteur zapowiedział, że opracuje szczepionką chroniącą przed koronawirusem Covid-19. Testy na ludziach mają rozpocząć się najpóźniej za półtora roku.

Oba podmioty zaangażowane w prace nad nową szczepionką planują wyznaczenie głównego kandydata na szczepionkę w okresie sześciu miesięcy. Fot. Archiwum

Firma Sanofi nie będzie pracowała nad szczepionką samodzielnie. Koncern zdecydował się na współpracę z podległą Departamentowi Zdrowia USA agencją zaawansowanych badań biomedycznych ds. rozwoju (BARDA). Zaangażowane w pracę nad szczepionką podmioty nie ujawniły, jakie koszty zostały zarezerwowane na badania służące opracowaniu szczepionki - podaje Rzeczpospolita.

Zgodnie z zapowiedziami globalnego szefa Sanofi ds. szczepionek Davida Loewa, spółka najpierw opracuje grupę potencjalnych kandydatów na szczepionkę i wyprodukuję partię środków przeznaczonych do testowania. W tym celu firma planuje wykorzystać swoje doświadczenie przy pracach nad szczepionką na SARS, będącą krewną obecnego koronawirusa. Sfinansowaniu pilotażowych szczepionek podejmie się BARDA.

Oba podmioty zaangażowane w prace nad nową szczepionką planują wyznaczenie głównego kandydata na szczepionkę w okresie sześciu miesięcy. Po tym czasie preparat ma zostać przekazany do testowania in vitro. Rok później mają się rozpocząć testy na ludziach. Zakłada się, że potrzeba od trzech do czterech lat prac, by szczepionka uzyskała niezbędne licencje. Jak twierdzą przedstawiciele Sanofi jest to najkrótszy możliwy czas na uzyskanie licencjonowanej szczepionki.

Więcej: rp.pl

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum