×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Same leki mogą chronić przed zakażeniem wirusem HIV?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 grudnia 2015 12:19

Leki stosowane w leczeniu zakażenia wywołanego wirusem HIV mogą również chronić przed tą infekcją w razie uprawiania seksu bez odpowiednich zabezpieczeń - sugerują badania opublikowane przez "New England Journal of Medicine".

Same leki mogą chronić przed zakażeniem wirusem HIV?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jean-Michel Moliny z Hopital Saint-Louis w Paryżu, który kierował badaniami, twierdzi, że wystarczy zażywać dwie tabletki leku antyretrowirusowego przed kontaktem seksualnym oraz dwie kolejne później.

Obserwacje przeprowadzono na grupie 400 homoseksualnych mężczyzn z Francji i Kanady, którzy w ostatnich sześciu miesiącach z co najmniej dwoma partnerami uprawiali seks analny bez żadnej ochrony, przede wszystkim nie używali prezerwatywy.

Uzgodniono z nimi, że jeśli nie będą stosowali żadnych zabezpieczeń to mają zażyć dwie tabletki leku antyretrowirusowego w ciągu 2 do 24 godzin przed kontaktem seksualnym oraz trzecią po upływie doby, a czwartą - po dwóch dniach. Mężczyźni, którzy w tym czasie mieli kolejne zbliżenie, powinni zażywać leki odpowiednio dłużej.

Według Jean-Michel Moliny badani mężczyźni średnio zażywali miesięcznie 15 tabletek leków, przy czym połowa z nich otrzymywała jedynie placebo, a pozostali faktycznie preparat antyretrowirusowy.

W grupie zażywający aktywną substancję jedynie dwie osoby spośród 199 zakaziło się wirusem HIV, przy czym przyznały one, że nie zażywały leków. W grupie mężczyzn przyjmujących placebo (o czym nie wiedzieli, ale uprzedzeni o tym zgodzili się na badania) 14 osób zostało zainfekowanych wirusem HIV spośród 201.

Wynika z tego, że leki antyretrowirusowe zażywane jedynie przed kontaktem seksualnym jak i w ciągu 48 godzin później w 86 proc. chronią przed zakażeniem wirusem HIV.

Jean-Michel Molina podkreśla, że najlepszą ochronę przed wirusem HIV daje stosowanie odpowiednich zabezpieczeń podczas kontaktów seksualnych, głównie używanie prezerwatywy. Jednak część osób, choć wie o tym to ich nie stosuje. W takiej sytuacji przez zakażeniem może uchronić zażywanie leków. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze