PAP/Rynek Zdrowia | 15-04-2021 18:55

Są wyniki badania: ryzyko zakrzepicy większe w Covid-19 niż po podaniu szczepionki

W badaniu brytyjskim obejmującym ponad 500 000 chorych na Covid-19 stwierdzono, że już w tym przypadku ryzyko zakrzepicy po zakażeniu jest około 100 razy większe niż w normalnych okolicznościach.

Ryzyko powstania zakrzepów krwi po zachorowaniu na Covid-19 jest ośmiokrotnie wyższe niż po podaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca. Fot. Shutterstock

  • Naukowcy powiedzieli, że technologia zastosowana w szczepionce Oxford-AstraZeneca, jest związana z nieznacznie zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi
  • Ryzyko powstania zakrzepów krwi po zachorowaniu na Covid-19 jest ośmiokrotnie wyższe niż po podaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca
  • U ponad 480 tys. osób, które otrzymały szczepionki firm Pfizer/BioNTech lub Moderna, gdzie użyta jest technologia mRNA, wskaźnik występowania CVT wyniósł około cztery przypadki na milion

Ryzyko powstania zakrzepów krwi po zachorowaniu na Covid-19 jest ośmiokrotnie wyższe niż po podaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca - wynika z przedstawionego w czwartek (15 kwietnia) badania przeprowadzonego w Uniwersytecie Oxfordzkim.

Jak poinformowano, zakrzepica żył mózgowych (CVT) wystąpiła u 39 osób na milion, które zachorowały na Covid-19, podczas gdy u osób, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca zdarzyło się to w pięciu przypadkach na milion.

W badaniu obejmującym ponad 500 000 pacjentów zakażonych koronawirusem stwierdzono, że ryzyko zakrzepicy po zakażeniu Covid-19 jest około 100 razy większe niż w normalnych okolicznościach.

Po doniesieniach o bardzo rzadkich przypadkach zakrzepów krwi wiele krajów ograniczyło stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca do określonych grup wiekowych, a Dania nawet całkowicie ją wycofała z programu szczepień.

Brytyjski regulator: szczepionka jest bezpieczna

Brytyjski regulator leków stwierdził, że szczepionka jest nadal bezpieczna i skuteczna, ale ograniczył jej stosowanie do osób poniżej 30. roku życia, ponieważ ta grupa wiekowa jest mniej narażona na ryzyko poważnej choroby wywołanej koronawirusem.

Jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugeruje, że około 30 proc. przypadków CVT po zachorowaniu na Covid-19 wystąpiło u osób poniżej 30. roku życia.

Naukowcy powiedzieli, że technologia zastosowana w szczepionce Oxford-AstraZeneca, która wykorzystuje adenowirusa, jest związana z nieznacznie zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi. Takie samo jest wyjaśnienie w przypadku szczepionki firmy Johnson & Johnson, której podawanie zostało wstrzymane w USA po kilku doniesieniach o zakrzepach.

U ponad 480 tys. osób, które otrzymały szczepionki firm Pfizer/BioNTech lub Moderna, gdzie użyta jest technologia mRNA, wskaźnik występowania CVT wyniósł około cztery przypadki na milion. To wskazuje, że ryzyko rozwoju CVT po przyjęciu którejś z tych szczepionek jest około 10 razy niższe niż po zakażeniu koronawirusem.

Naukowcy twierdzą jednak, że porównania należy interpretować ostrożnie, ponieważ dane są wciąż zbierane.

- Doszliśmy do dwóch ważnych wniosków. Po pierwsze, Covid-19 znacznie zwiększa ryzyko CVT, co rozszerza listy problemów z krzepnięciem krwi, które powoduje ta infekcja. Po drugie, ryzyko Covid-19 jest wyższe niż obserwowane w przypadku obecnych szczepionek, nawet dla osób poniżej 30. roku życia, a powinno być brane pod uwagę przy rozważaniu balansu ryzyka i korzyści ze szczepień - powiedział prof. Paul Harrison, z Uniwersytetu Oksfordzkiego.