Są pieniądze na ryzykowne projekty MedTech. Będą zainteresowani?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii do 14 stycznia 2022 roku czeka na zgłoszenia firm, które są zainteresowane dofinansowaniem projektów z obszaru innowacji i MedTech.

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło zaproszenie do składania założeń projektów w ramach unijnego programu IPCEI HEALTH
- Chce się zorientować, jakie będzie zainteresowania firm realizacją projektów w zakresie fazy badań, rozwoju i innowacji oraz pierwszego przemysłowego wdrożenia
- Wskazało cztery główne tematy, wśród nich projekty z obszaru innowacyjnych produktów w nowych obszarach terapeutycznych, medycyny personalizowanej i MedTech
MRiT: sprawdzamy poziom zainteresowania firm
14 stycznia 2022 roku mija termin zgłaszania założeń projektów przez firmy z obszaru zdrowia, które są zainteresowani projektami w zakresie fazy badań, rozwoju i innowacji oraz pierwszego przemysłowego wdrożenia.
Po ocenieniu poziomu zainteresowania przedsiębiorstw realizacją projektów oraz po analizie możliwości finansowania, Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważy ogłoszenie konkursu na projekty w ramach unijnego programu IPCEI Health.
Realizacja projektów będzie możliwa w oparciu o udzieloną pomoc publiczną w ramach mechanizmu Important Projects of Common European Interest (IPCEI).
Zgodnie z założeniami projekt powinien:
- charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności
- przyczyniać się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego
- przyczyniać się do tworzenia miejsc pracy, poprawy konkurencyjności i odporności przemysłu i gospodarki w Unii
- wzmacniać autonomię strategiczną UE.
Jak dodano w informacji, projekt musi w konkretny, jasny, identyfikowalny i istotny sposób przyczyniać się do realizacji celów lub strategii Unii i mieć znaczny wpływ na trwały wzrost gospodarczy, na przykład ze względu na swoje zasadnicze znaczenie dla Europejskiego Zielonego Ładu, strategii cyfrowej, cyfrowej dekady i europejskiej strategii w zakresie danych, nowej strategii przemysłowej dla Europy i jej aktualizacji, Next Generation EU, Europejskiej Unii Zdrowotnej, nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji, nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym lub celu Unii, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Nowy dyrektor generalny firmy Amgen w Polsce
Medycyna personalizowana i MedTech
W ramach IPCEI Health przewiduje się cztery główne tematy/osie mające na celu wsparcie przemysłu europejskiego i zapewnienie konkurencyjności przemysłu UE na rynku światowym i są to:
- modernizacja procesów produkcyjnych,
- innowacyjne produkty w nowych obszarach terapeutycznych,
- medycyna personalizowana i MedTech,
- gotowość na kryzysy zdrowotne.
Aby kwalifikować się jako IPCEI, projekt musi być znaczący pod względem ilościowym lub jakościowym. Powinien być to projekt o szczególnie dużej skali bądź o szerokim zakresie lub wiązać się z bardzo znacznym poziomem ryzyka technologicznego lub finansowego lub spełniać oba te kryteria.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)