×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

SUM: chcą zbadać, jak optymalnie leczyć młodych zawałowców

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 13 maja 2018 13:55

Jak optymalnie leczyć młode osoby z zawałem serca, aby zapewnić im jak najdłuższe życie w dobrym zdrowiu - odpowiedź na to pytanie ma przynieść projekt badawczy, realizowany w Górnośląskim Centrum Medycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

SUM: chcą zbadać, jak optymalnie leczyć młodych zawałowców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Realizujemy grant badawczy, by sprawdzić hipotezę, że młodzi pacjenci z niestandardowym zawałem powinni być leczeni w inny sposób, niż osoby w wieku, w którym zawał najczęściej występuje - powiedział kardiolog dr Maciej Wybraniec z I Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, działającej w Górnośląskim Centrum Medycznym.

Jak przypomniał, zawał najczęściej dotyka kobiet powyżej 65. i mężczyzn powyżej 55 roku życia. - Nas interesuje znacznie młodsza grupa chorych, poniżej 40. roku życia, którą szacuję na ok. 5 proc. wszystkich osób doznających zawału. Jest on z reguły dla tych osób i ich bliskich zaskoczeniem, bo jest niejednokrotnie pierwszym objawem choroby. Niestety, w związku z tym nierzadko kończy się zgonem - dodał kardiolog.

Dr Wybraniec spodziewa się, że badania obejmą ok. 40-osobową grupę chorych. Będą od nich pobierane, a następnie badane histopatologicznie skrzepliny, które doprowadziły do zawału. Przejdą też szersze od standardowych badania krwi. Chodzi o sprawdzenie, czy nie należy podawać im dodatkowo leków przeciwkrzepliwych. Podłożem ich problemów zdrowotnych jest bowiem często trombofilia, czyli stan nadkrzepliwości krwi.

- Ci pacjenci mają przed sobą całe życie. My chcemy poprzez ustalenie odpowiedniej terapii sprawić, że będą mogli z powodzeniem pracować i żyć w dobrej formie przez następnych kilkadziesiąt lat, a więc jest o co walczyć - podkreślił dr Wybraniec.

Najmłodszy pacjent, który trafił z zawałem do GCM, miał zaledwie 19 lat, jedynym czynnikiem ryzyka było w jego przypadku palenie papierosów. Wielu młodych zawałowców jest obciążonych tym i innymi czynnikami ryzyka, jak otyłość, nadciśnienie, zła dieta, ale są wśród nich też szczupłe osoby bez niezdrowych nawyków. Do zawału w młodym wieku mogą predysponować niektóre choroby o podłożu autoimmunologicznym, przede wszystkim toczeń układowy.

Dr Wybraniec otrzymał na badania grant Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z puli przeznaczonej dla młodych naukowców. Projekt, realizowany w I Klinice Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach kierowanej przez prof. Katarzynę Mizię-Stec, ma się zakończyć z końcem 2019 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum