SUM: badania nad przełomową terapią w leczeniu złośliwych nowotworów mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 17:27

Nowy schemat leczenia glejaka wielopostaciowego, jednego z najbardziej złośliwych nowotwór mózgu, zamierzają opracować polscy specjaliści.

SUM: badania nad przełomową terapią w leczeniu złośliwych nowotworów mózgu
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Badaniami kieruje dr. hab. n. med. Wojciech Kaspera z Katedry Neurochirurgii i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W ich realizację włączył się też Narodowy Instytut Onkologii Oddział w Gliwicach. Projekt kwotą prawie 8,5 mln zł dofinansuje Agencja Badań Medycznych.

Glejak wielopostaciowy to najbardziej agresywny i złośliwy guz mózgu. Średni czas przeżycia chorego z rozpoznaniem glejaka wielopostaciowego, przy zastosowaniu obecnego standardu leczenia, to niewiele ponad 15 miesięcy.

Wyniki leczenia złośliwych nowotworów mózgu są niezadawalające, mimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w onkologii. Standardem pozostaje leczenie chirurgiczne, czyli radykalna resekcja guza. Niestety, z uwagi na naciekającego guza i niekorzystne położenia glejaka, radykalny zabieg bez uszkodzenia kluczowych obszarów mózgu nie zawsze jest możliwy.

Dr hab. Wojciech Kaspera wyjaśnia, że dodatkowym utrudnieniem w przypadku tak agresywnego wzrostu guza jest jego oporność na nowe metody leczenia. Komórki glejaka wielopostaciowego wykazują unikatową zdolność hamowania odpowiedzi immunologicznej w organizmie człowieka.

W rozpoznaniu komórki nowotworowej oraz jej niszczeniu główną rolę odgrywają limfocyty T. Rozpoznają one na powierzchni nowotworu specyficzne białka tzw. antygeny, a następnie prowokują odpowiedź immunologiczną w celu zwalczenia komórek nowotworu.

Jednak komórki guza mają na swojej zewnętrznej powierzchni białka, nazywane tarczą molekularną, blokujące tzw. punkty kontroli układu immunologicznego na powierzchni limfocytów T. "Komórki nowotworowe wykorzystują tę tarczę, by stać się niewidocznymi dla układu immunologicznego gospodarza" - tłumaczy specjalista. Odpowiedź immunologiczna zostaje w ten sposób wyłączona, a nowotwór ucieka spod nadzoru układu immunologicznego.

Polscy specjaliści chcą wprowadzić do terapii glejaka wielopostaciowego pembrolizumab, lek blokujący receptor PD-1 (tzw. receptor programowalnej śmierci komórki), który obecny jest m.in. na powierzchni limfocytów T.

Nowotwór mózgu hamuje limfocyty T poprzez znajdujące się na jego powierzchni białko, które łącząc się z receptorem doprowadza do wygaszenia przeciwnowotworowego działania limfocytów T. Wykorzystanie pembrolizumabu w terapii glejaka wielopostaciowego ma przywrócić aktywność limfocytów T i skuteczną walkę z nowotworem mózgu przy wykorzystaniu własnego układu immunologicznego.

Dr hab. Wojciech Kaspera podkreśla, że nową nadzieją jest włączenie pembolizumabu do leczenia przed planowanym leczeniem chirurgicznym.

- Zakładamy - podkreśla - że takie wykorzystanie inhibitora anty-PD-1 u pacjentów z rozpoznanym glejakiem wielopostaciowym może doprowadzić do aktywacji układu immunologicznego przed chirurgicznym usunięciem guza, a także wzmocni ono skuteczność stosowanych po leczeniu chirurgicznym metod uzupełniających leczenie takich jak chemio- i radioterapia.

Tego typu podejście to jeden z najnowszych i najbardziej obiecujących kierunków w badaniach klinicznych - stwierdzają autorzy projektu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum