Rzucenie palenia trudniejsze dla osób nadużywających alkoholu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2014 16:44

Palaczom, którzy nadużywają alkoholu, dużo ciężej rozstać się z nałogiem niż palaczom pijącym umiarkowanie bądź wcale. Jednak, jak dowodzi nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Yale, odpowiednio wyszkoleni doradcy telefoniczni mogą pomóc uporać się z oboma tymi problemami.

Rzucenie palenia trudniejsze dla osób nadużywających alkoholu
Fot. Archiwum

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Journal of Consulting and Clinical Psychology.

Coraz więcej badań wskazuje, że nałogowi palacze, którzy nadużywają alkoholu, są bardziej narażeni na wiele poważnych problemów zdrowotnych, w tym na kilka rodzajów raka, niż pozostałe osoby uzależnione od papierosów. Jednocześnie wiadomo, że to właśnie im jest trudniej - niż pijącym mniej - rozstać się z nałogiem.

Naukowcy z Yale (zespół prof. Benjamina A. Tolla, psychiatry z należącego do Yale szpitala Smilow Cancer w New Haven) postanowili sprawdzić, czy doradztwo telefoniczne może być skuteczne we wspomaganiu takich osób w wychodzeniu z uzależnienia.

Okazało się, że palacze, którzy otrzymali doradztwo antyalkoholowe dużo częściej i szybciej porzucali palenie niż osoby, którym radzono jedynie w kwestii uwalniania się od papierosów.

- Jest to pierwsze na świecie badanie, które wskazuje na potrzebę objęcia nałogowych palaczy także poradnictwem antyalkoholowym - mówi prof. Toll.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum