Rzeszów: pracują nad aplikacją ułatwiającą diagnozowanie wad serca u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2017 09:02

W rzeszowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy G2A.COM trwają prace nad stworzeniem aplikacji Virtual Reality (VR), która pomoże szkolić lekarzy w wykrywaniu wad wrodzonych u dzieci w okresie prenatalnym.

Rzeszów: pracują nad aplikacją ułatwiającą diagnozowanie wad serca u dzieci
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Specjaliści z rzeszowskiego biura G2A aplikację tworzą we współpracy z zespołem doktora Marcina Wiechecia z Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak powiedział PAP Wiecheć, aplikacja tworzona przez specjalistów z G2A to "przełomowy projekt".

- Da on nieograniczony dostęp do skomplikowanej wiedzy praktycznej na temat wad wrodzonych serca, która w tym momencie jest dostępna dla nielicznych. Sprzęt do badań prenatalnych jest bowiem bardzo drogi - jego cena waha się od 130 tys. zł do 700 tys. zł, a przez to ograniczony dla wielu ośrodków - dodał.

Obecnie zestawy VR, czyli specjalne gogle można kupić za kilkaset złotych. Wiecheć zaznaczył, że koszt dostęp do aplikacji nie powinien przekroczyć 60 euro. - To rozwiązanie może zrewolucjonizować metodykę nauczania trudnego zagadnienia wrodzonych wad serca i wpłynąć na poprawę wykrywalności tych anomalii przed urodzeniem - podkreślił.

Aplikacja po raz pierwszy zostanie przedstawiona na rozpoczynającej się w sobotę (16 września) konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Położnictwie i Ginekologii w Wiedniu.

W ocenie szefa działu Dev Studio w G2A Marcina Kryszpina, przygotowywana aplikacja pokazuje potencjał, jaki ma rzeczywistość wirtualna.

- Technologia wirtualnej rzeczywistości jest tania i łatwa w obsłudze, a sprzęt z dnia na dzień staje się bardziej dostępny. Dzięki naszej aplikacji zwiększy się dostęp do praktycznej wiedzy, która nie ograniczy się do znajomości cech charakterystycznych i możliwości rozpoznania wad serca, ale również wspomoże wypracowanie odpowiedniej motoryki. Po prostu, ruszając w przestrzeni odpowiednim kontrolerem, lekarz będzie naprawdę wykonywał badanie, tylko nie na pacjencie - wyjaśnił Kryszpin.

W rzeszowskim biurze G2A.COM trwają również prace nad grą VR, która osadzona będzie w realiach II wojny światowej. Blunt Force, bo tak się będzie nazywała, ukazać ma się na początku przyszłego roku.

G2A.COM to jedna z największych na świecie platform aukcyjnych, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać kody do gier. W 2016 r. na platformie przeprowadzono 22 miliony transakcji.

Firma została założona w Polsce przez Dawida Rożka i Bartosza Skwarczka; jej główna siedziba mieści się w Hongkongu, biura ma m.in. w New Delhi, Szanghaju i Krakowie.

W Rzeszowie mieści się centrum badawczo rozwojowe firmy, w którym pracuje ponad 700 osób z 40 krajów, którzy posługują się 24 językami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum