Rząd przyjął plan rozwoju sektora biomedycznego. Poprawa bezpieczeństwa lekowego

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP21 czerwca 2022 16:19

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031.

Rząd przyjął plan rozwoju sektora biomedycznego. Poprawa bezpieczeństwa lekowego
Rząd przyjął plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031. Fot. Adobestock
  • Celem planu - jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu - jest rozwój sektora biomedycznego w Polsce
  • Ma osiągnąć pozycję lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Ministerstwo Zdrowia, które przedłożyło uchwałę, wskazało, że pandemia COVID-19 potwierdziła potrzebę posiadania silnego sektora biomedycznego, który będzie wspierał innowacje, wykrywanie, analizowanie i monitorowanie zagrożeń epidemiologicznych

Poprawa bezpieczeństwa lekowego w Polsce

Głównymi celami planu są: poprawa bezpieczeństwa lekowego w Polsce; zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów; poprawa stanu zdrowia pacjentów; optymalizacja systemu ochrony zdrowia oraz rozwój potencjału naukowego i gospodarczego kraju.

Plan skupia się na potrzebach sektora ochrony zdrowia, a jego realizacja koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań o największym potencjale komercjalizacyjnym i mającym realny wpływ na poprawę zdrowia pacjentów.

Najważniejsze kierunki rozwoju sektora biomedycznego to - jak wskazano - m.in.: medycyna celowana/personalizowana; leki biologiczne oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze leków generycznych; medycyna translacyjna, badania kliniczne i rozwiązania wspierające efektywność leczenia; narzędzia diagnostyczne, terapeutyczne i wspomagające leczenie oraz rehabilitację.

Plan będzie realizowany przez Agencję Badań Medycznych. W komunikacie przekazano, że ABM będzie dążyć do tego, by w perspektywie do 2031 r. dokonywał się ciągły rozwój sektora biomedycznego w Polsce oraz aby nasz kraj osiągnął pozycję lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Agencja Badań Medycznych będzie także dążyła do powstania pierwszego polskiego innowacyjnego leku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum