Ruszyły konsultacje społeczne Białej Księgi dotyczącej sztucznej inteligencji w medycynie

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia18 maja 2022 09:11

Sztuczna inteligencja. Trwają już konsultacje społeczne opracowania ekspertów dotyczącego stosowania rozwiązań sztucznej inteligencji w medycynie. Prace nad dokumentem "Biała Księga AI w praktyce klinicznej" trwały kilka miesięcy.

Ruszyły konsultacje społeczne Białej Księgi dotyczącej sztucznej inteligencji w medycynie
Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w medycynie Fot. AdobeStock
 • Placówki medyczne coraz chętniej sięgają po rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Wiąże się to jednak z wieloma wyzwaniami i wątpliwościami
 • Powód? Stosowanie sztucznej inteligencji w zdrowiu nie zostało dotąd uregulowane w Polsce ani w Unii Europejskiej
 • Odpowiedzią na te wyzwania i wątpliwości ma być „Biała Księga AI w praktyce klinicznej”. Trwają już konsultacje społeczne tego dokumentu
 • Ostateczny kształt tego dokumentu poznamy 14 czerwca podczas drugiej już edycji konferencji "AI w zdrowiu"

Sztuczna inteligencja w zdrowiu. Kilkadziesiąt stron praktycznych rozwiązań

Efektem kilkumiesięcznych prac nad stworzeniem „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej” jest Kilkadziesiąt stron praktycznych rozwiązań wypracowanych w gronie ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją w zdrowiu. 16 maja dokument trafił do konsultacji społecznych.

Placówki medyczne coraz częściej i chętniej sięgają po rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Wiąże się to jednak z wieloma wyzwaniami i wątpliwościami. Powód? Stosowanie sztucznej inteligencji w zdrowiu nie zostało dotąd uregulowane w Polsce ani w UE. Odpowiedzią na wspomniane wyzwania i wątpliwości ma być „Biała Księga AI w praktyce klinicznej”.

- Przed sztuczną inteligencją w zdrowiu nie ma już odwrotu. To fakt, a jednocześnie ogromna szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów i efektywniejsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. W praktyce oznacza to szybszą i dokładniejszą diagnostykę, wdrożenie właściwego leczenia, a także optymalizację zasobów i kosztów - zauważa inicjatorka „Białej Księgi” Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w zdrowiu.

Sztuczna inteligencja i prawo. Cele "Białej Księgi"

 • Dokument ma na celu zidentyfikowanie najważniejszych pytań i wątpliwości, które rodzą się w codziennej praktyce stosowania AI
 • Z „Białej Księgi” będzie można dowiedzieć się:
  - zym jest sztuczna inteligencja w zdrowiu
  - jakie stwarza możliwości
  - czy jej stosowanie ochronie zdrowia jest prawnie dopuszczalne
  - w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać profesjonalistę medycznego i pacjenta
  - jaka jest polityka publiczna w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia

Sporo uwagi autorzy dokumentu poświęcili również prawom pacjenta. - Liderzy innowacji w polskich placówkach medycznych muszą mierzyć się z brakiem regulacji dotyczących stosowania AI w zdrowiu. Dotyczy to zarówno prawa europejskiego, jak i krajowego. Proces legislacyjny na poziomie UE jest na stosunkowo wczesnym etapie - podkreśla Paweł Kaźmierczyk z kancelarii DZP.

Jak zauważa ekspert, placówki medyczne i lekarze już teraz stawiają pytania o to, jak korzystać z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w zgodzie z istniejącymi przepisami prawa.

- Chodzi tu przede wszystkim o poszanowanie praw pacjenta oraz zasad wykonywania zawodu i działalności leczniczej - dodaje prawnik.

Medycy chcą praktycznych wskazówek

„Biała Księga AI w praktyce klinicznej” będzie wskazywała proponowane kierunki odpowiedzi i możliwe rozwiązania, które w ocenie autorów samoregulacji mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i jakości stosowania AI, a w efekcie do budowania zaufania do tej technologii.

- „Biała Księga” ma posiadać wymiar jak najbardziej praktyczny, dzięki czemu będzie przekładać się na możliwe do wdrożenia sposoby postępowania, a tym samym zwiększy pewność szpitali w zakresie bezpieczeństwa pacjenta - zapewnia Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Prace nad „Białą Księgą AI w praktyce klinicznej” ruszyły na początku tego roku we współpracy z Kancelarią DZP. Wypracowaniu samoregulacji AI w zdrowiu towarzyszyło powołanie Rady Naukowej. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele: Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Centrum e-Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby karskiej w Warszawie, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CSK MON WIM czy Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Przed nami II Konferencja "AI w zdrowiu"

W opracowanie „Białą Księgi” zaangażowało się wielu znaczących Partnerów, w tym: Abbott, Comarch Healthcare, IQVIA, Grupa Lux Med, Medicover i Microsoft. W przygotowaniu „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej” uczestniczy również Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji w zdrowiu przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Efekty prac tych podmiotów trafią teraz do konsultacji społecznych, które rozpoczną się 16 maja i potrwają do 27 maja.

Autorzy dokumentu zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konsultacjach publicznych na stronie: https://aiwzdrowiu.pl/biala-ksiega-ai/.

Po zakończeniu konsultacji społecznych zespół ekspertów wypracuje finalny kształt „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej”. Dokument zostanie zaprezentowany 14 czerwca podczas drugiej już edycji konferencji „AI w zdrowiu”.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum