Rusza projekt Biobanku: dlaczego jedni są zdrowi, a inni nie?

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 09:48

Naukowcy realizujący projekt brytyjskiego Biobanku przez najbliższych 30 lat będą badali geny, styl życia oraz stan zdrowia ochotników.

Celem jest poznanie wzajemnego oddziaływania uwarunkowań genetycznych, stylu życia i stanu zdrowia oraz zbadania, jak owe zależności wpływają na fakt, że jedni cieszą się zdrowiem, a inni chorują? Dlaczego po przekroczeniu pewnego wieku zwiększa się zapadalność na niektóre choroby?

Do udziału w projekcie zaproszono osoby w wieku od 40 do 69 lat. Ochotnicy informują badaczy o aktualnym stanie zdrowia, oddają krew do badań, są ważeni, poddawani badaniom ciśnienia krwi, wydolność płuc, gęstość kości. Na potrzeby projektu oddają również dodatkowe próbki krwi, moczu i śliny.

– Chcemy zrozumieć, dlaczego dzieje się tak, że u niektórych po przekroczeniu czterdziestki zaczynają się rozwijać takie schorzenia, jak nowotwory, choroby serca, czy demencja. Chcemy także poznać czynniki ryzyka i dzięki temu zapobiegać tym groźnym chorobom – powiedział BBC News dr Tim Sprosen, który koordynuje prace w ramach Biobanku.

Jednak krytycy przedsięwzięcia alarmują, że zgromadzone w ten sposób informacje nie są do końca odpowiednio zabezpieczone, ani całkowicie anonimowe. Obawiają się ponadto, że mogą one zostać wykorzystane przez koncerny farmaceutyczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum