Rola maseczki w trakcie kaszlu. Badania naukowców z AGH docenione. Wnioski trafią m.in. WHO

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP30 sierpnia 2021 13:38

Naukowcy z AGH, którzy badali rolę maseczki w trakcie kaszlu, zostali docenieni. Wydawnictwo Springer Naturo zwróciło się do badaczy z prośbą o przekazanie wyników WHO oraz międzynarodowym bibliotekom artykułów naukowych.

Naukowcy z AGH przekazali ważne wnioski dotyczące noszenia maseczek. Fot. Shutterstock
  • Grupa naukowców pod przewodnictwem prof. Macieja Paszyńskiego z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH przeprowadza symulacje komputerowe patogenów COVID-19 podczas kaszlu
  • Publikacja naukowa ekspertów z AGH, stworzona we współpracy z Uniwersytetem Teksańskim, została odkryta przez program oparty na sztucznej inteligencji uruchomiony przez wydawnictwo Springer Nature
  • Wydawnictwo zwróciło się do zespołu AGH z prośbą o przekazanie wyników Światowej Organizacji Zdrowia
  • - Symulacje pokazują dobitnie, jak istotne jest w czasach pandemii noszenie maseczki, szczególnie przez osoby zainfekowane - podkreślił prof. Paszyński

Przełomowe badania naukowców z AGH

Zgodnie z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez Akademię Górniczo-Hutniczą, grupa prof. Macieja Paszyńskiego z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, przeprowadza symulacje komputerowe propagacji patogenów COVID-19 podczas kaszlu.

Metoda zaproponowana przez zespół z AGH, pracujący wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin w USA, polega na dokładnych symulacjach komputerowych. Pozwalają one określić m.in. to, jak patogeny rozprzestrzeniają się w trakcie kaszlu i jaką rolę odgrywają maseczki.

Wspólna publikacja zespołów została odnaleziona przez program surfujący po bazach artykułów naukowych, oparty na algorytmach sztucznej inteligencji, a uruchomiony przez wydawnictwo Springer Nature. Program ten przeszukuje bazy publikacji naukowych na całym świecie pod kątem możliwości ich wykorzystania w zwalczaniu pandemii COVID-19.

Szef wydawnictwa Springer Nature w swoim liście do prof. Paszyńskiego zawarł prośbę o zgodę na udostępnienie artykułu dla Światowej Organizacji Zdrowia oraz publicznym ogólnoświatowym bibliotekom artykułów naukowych.

- Wyróżnienie to zmotywowało mój zespół do dalszych badań nad możliwością zastosowania opracowanych metod komputerowych do symulacji propagacji patogenów podczas kaszlu. Z pomocą matematyka prof. Ignacio Mugi z Papieskiego Uniwersytetu w Valparaiso w Chile opracowaliśmy model komputerowy, umożliwiający zbadanie znaczenia maseczki w kontekście rozprzestrzeniania się patogenów w trakcie kaszlu - powiedział prof. Paszyński z AGH.

- Symulacje pokazują dobitnie, jak istotne jest w czasach pandemii noszenie maseczki, szczególnie przez osoby zainfekowane - dodał.

Wyniki symulacji ws. noszenia maseczek 

Symulacje wskazują, że w pomieszczeniach zamkniętych, bez dodatkowego ruchu powietrza, w przypadku kaszlu osoby bez maseczki teoretycznie możliwe jest zakażenie nawet w odległości 2 metrów od kaszlącego. Natomiast osoba kaszląca, zasłaniająca usta maseczką - zmniejsza zasięg emitowanych patogenów nawet czterokrotnie, co oznacza względne bezpieczeństwo osób zachowujących dystans społeczny.

Symulacje pokazują również, że nie jest wykluczona możliwości zarażenia od osoby noszącej maseczkę w przypadku niezachowywania dystansu społecznego.

Dotychczasowe badania i symulacje prowadzone w Instytucie Informatyki w AGH dotyczyły m.in. rozprzestrzeniania się choroby nowotworowej, fali powodziowej czy zanieczyszczeń nad Małopolską.

Czytaj: Nowy rok szkolny. Naukowcy z PAN apelują: niezaszczepieni nauczyciele nie powinni uczyć

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum