Rodzeństwo dzieci z autyzmem lub ADHD narażone na oba zaburzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2018 09:41

U młodszego rodzeństwa dzieci, u których zdiagnozowano autyzm lub ADHD, występuje podwyższone ryzyko nie jednego, lecz obu tych zaburzeń - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "JAMA Pediatrics".

Rodzeństwo dzieci z autyzmem lub ADHD narażone na oba zaburzenia
Za rozwój autyzmu i ADHD odpowiadają prawdopodobnie pokrywające się czynniki genetyczne i biologiczne Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Od dawna wiemy, że występowanie autyzmu u starszego dziecka zwiększa ryzyko tego samego zaburzenia u młodszego. Te badania wskazują, że jednocześnie wzrasta także ryzyko ADHD, choć oba te zaburzenia bardzo różnią się od siebie. Podobnie dzieje się w przypadku posiadania rodzeństwa z ADHD - u młodszych dzieci wzrasta wtedy jednocześnie ryzyko ADHD i autyzmu - mówi autorka badań dr Meghan Miller z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Badacze wzięli pod lupę dane dotyczące 730 dzieci, których starsze rodzeństwo miało ADHD oraz 158 dzieci, których starsze rodzeństwo miało autyzm. Dane zestawiono z informacjami dotyczącymi 14 287 dzieci, u których rodzeństwa nie zdiagnozowano żadnego z tych zaburzeń.

Okazało się, że, w porównaniu z grupą kontrolną, ryzyko autyzmu było aż 30-krotnie wyższe, a ryzyko ADHD 3,7-krotnie wyższe u młodszego rodzeństwa dzieci z autyzmem. W przypadku rodzeństwa dzieci z ADHD ryzyko ADHD było 13-krotnie wyższe, natomiast ryzyko autyzmu 4,4-krotnie wyższe.

Za rozwój autyzmu i ADHD odpowiadają prawdopodobnie pokrywające się czynniki genetyczne i biologiczne. Te badania wskazują na wysoki stopień dziedziczenia. Lepsze metody wczesnej diagnozy tych zaburzeń pomogłoby zarówno skuteczniej je leczyć, jak i poprawić jakość życia dotkniętych nimi dzieci - podsumowują autorzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum