PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia | 21-06-2019 20:03

Rodzaj bakterii jelitowych pozwala przewidzieć dziecięcy temperament?

Skład oraz różnorodność mikrobiomu jelitowego w organizmie niemowląt wiąże się z określonymi cechami temperamentu - przekonują naukowcy na łamach czasopisma „Brain, Behavior, and Immunity”.

Fot. Shutterstock

Badacze z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) ustalili, że rodzaje bakterii zamieszkujących drogi pokarmowe 2,5-miesięcznych dzieci pozwalają przewidzieć ich cechy temperamentu w wieku sześciu miesięcy.

Na przykład większa różnorodność mikrobów wiąże się z mniejszym natężeniem negatywnej emocjonalności (tendencji do odczuwania negatywnych emocji typu lęk, gniew, irytacja, a nawet wrogość) i reaktywności lękowej (skłonności do reagowania pod wpływem lęku), które w późniejszym życiu zwiększają ryzyko zachorowania na depresję.

Tymczasem obecność bakterii z rodzaju Bifidobacterium, w tym niektórych bakterii kwasu mlekowego, koreluje z większym natężeniem pozytywnej emocjonalności (tendencji do odczuwania pozytywnych emocji typu szczęście lub zachwyt), co może wskazywać na rozwój osobowości ekstrawertycznej w przyszłości.

We wcześniejszych badaniach powiązano bakterie jelitowe z występowaniem różnych chorób, np. choroby Parkinsona, depresji czy zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale to pierwsze badanie, które łączy mikrobiom z cechami temperamentu u tak małych dzieci.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl