Robotyka medyczna - co zyskamy dzięki tej innowacji?

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 01 października 2019 07:57

- Mamy za mało specjalistów z wysokimi kompetencjami do realizowania usług medycznych. By ich zastąpić mogą nam pomóc innowacyjne technologie, w tym robotyka - uważa prof. Zbigniew Nawrat, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej.

Robotyka medyczna - co zyskamy dzięki tej innowacji?
Prof. Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytut Protez Serca w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej. Fot. PTWP/Michał Oleksy

Jak mówi prof. Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytut Protez Serca w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej, roboty medyczne mają tę szczególną umiejętność, iż mogą wykonać pracę na odległość, czyli przekazać działanie w miejscu, gdzie jest potrzebny lekarz, ale nie jest dostępny. Pozwalają też na zwiększenie precyzji i uzyskanie powtarzalności czynności np. w chirurgii czy przygotowywaniu leków w szpitalu.

- Mamy innowacyjnych lekarzy w klinikach, gotowych na przyjęcie nowych technologii, które podwyższają standardy medyczne i pozwalają na adekwatne do potrzeb wykonywanie usług - przekonuje profesor.

W jego opinii Polska ma szansę być jednym z najważniejszych graczy w Europie na rynku robotyki medycznej. Także dlatego, że obok lekarzy w kraju kształceni są też na dobrym poziomie informatycy oraz inżynierowie zainteresowani innowacjami w medycynie.

Zdaniem prof. Zbigniewa Nawrata, należy przekonywać młodych, zdolnych absolwentów uczelni, że warto pozostawać w kraju i tutaj planować swoją zawodową przyszłość związaną z technologiami w medycynie.

Pytany o dotychczasowe polskie osiągnięcia w dziedzinie robotyki medycznej przypomniał, że w marcu została sprzedana licencja na produkcję robota Robin Heart. To walizkowy robot toru wizyjnego. Powstał w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

- Ten robot zastępuje jedną osobę przy stole operacyjnym, tę która zajmuje się torem wizyjnym, gdy chirurg prowadzi operację narzędziami endoskopowymi. Szkoda wiedzy i umiejętności drugiego chirurga, tylko po to, żeby trzymał endoskop koledze - stwierdza prof. Nawrat, tłumacząc na tym przykładzie celowość zastosowania technologii robotowej.

Wypowiedź zarejestrowana 18 września br., podczas spotkania Rady Programowej V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który 5 i 6 marca 2020 r. odbędzie się w Katowicach.

Czytaj także: HCC 2020: co zrobić, aby system stał się bezpieczny dla pacjentów i lekarzy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum