Robot Robin Heart zajmie się w Zabrzu niezwykłymi pacjentami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2009 12:19

Świnie hodowane w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach trafią dziś (22 stycznia) w

Efektem dotychczasowych prac są projekty, modele, prototypy i badania laboratoryjne różnych rozwiązań konstrukcyjnych i metod sterowania polskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart. Robot ma strukturę segmentową, umożliwiającą zestawienie sprzętu do różnych typów operacji.

Czwartkowe eksperymenty przeprowadzi zespół pod kierunkiem Zbigniewa Nawrata . Przetestowane zostaną prototypy robotów z rodziny Robin Heart, powstałe w latach 2003- 2008.

Trzy planowane eksperymenty na trzech zwierzętach to: wycięcie pęcherzyka żółciowego, operacja zastawki serca oraz operacja pomostowania naczyń wieńcowych, tzw. by-pass. Robin może być bowiem stosowany do operowania nie tylko serca, ale wszystkich tkanek miękkich.

Cel eksperymentów to określenie własności opracowywanych narzędzi chirurgicznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków klinicznych. Wszystkie krytyczne uwagi zespołu operującego pozwolą na wprowadzenie zmian konstrukcyjnych i dotyczących oprogramowania robota, zgodnie z wymaganiami przyszłych użytkowników.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przedstawiciele Fundacji liczą na to, że samodzielny robot sterujący położeniem toru endowizyjnego – Robin Heart Vision – mógłby przejść próby przedkliniczne już w przyszłym roku. Kolejnym krokiem byłoby ubieganie się o certyfikat dopuszczający na zabiegi w warunkach klinicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum