Rezonans magnetyczny także może kiedyś leczyć raka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2015 13:04

Rezonans magnetyczny może nie tylko wykrywać guzy nowotworowe, ale i kierować leki w trudno dostępne miejsca organizmu. Udowodnili to amerykańscy badacze.

Rezonans magnetyczny także może kiedyś leczyć raka?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Skaner rezonansu magnetycznego (RM) wykorzystuje do tworzenia obrazu sygnał emitowany przez zawarte w ludzkim ciele jądra wodoru, drgające w bardzo silnym polu magnetycznym.

Nawet najmniejsza różnica w zawartości wody w tkance przekłada się na różnicę emitowanego sygnału. Skaner rejestruje energię emitowaną jako fale radiowe i przetwarza ją w obraz tkanek. Pozwala to na uwidocznienie nawet bardzo małych nowotworów.

Dr Munitta Muthana i jej koledzy z Sheffield University wykorzystali potężne pole magnetyczne skanera do kontrolowania ruchu wstrzykiwanych do krwioobiegu ludzkich białych krwinek, przenoszących wirusa zabijającego komórki nowotworowe.

Było to możliwe dzięki „namagnetyzowaniu” komórek mikroskopijnymi cząsteczkami żelaza. Można by w ten sposób pomóc pacjentom, których guzy – zlokalizowane na przykład w mózgu - są trudne lub niemożliwe do usunięcia chirurgicznego.

Wyniki wstępnych badań przeprowadzonych na myszach z przerzutami raka prostaty do płuc sugerują, że nowa metoda działa i ma niewielkie skutki uboczne, a do jej stosowania wystarczy dostępna już aparatura.

W przypadku myszy pobyt w skanerze trwał od pół godziny do godziny. Zanim jednak możliwe będzie leczenie w ten sposób pacjentów, potrzebne są kilkuletnie badania.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum