Resztki z liposukcji ciekłym złotem?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 14:31

Tkanka tłuszczowa odessana w czasie zabiegu liposukcji może stanowić źródło komórek macierzystych, z których można wyhodować zdrowe tkanki.

Resztki z liposukcji ciekłym złotem?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Indukowane pluripotentne komórki macierzyste (w skrócie iPS) można stosunkowo łatwo otrzymać z pozostałości po odchudzającym zabiegu liposukcji – ustalili naukowcy ze Stanford School of Medicine. Wyniki badań publikuje magazyn „PNAS“.

– Zidentyfikowaliśmy ich naturalne, niespożyte źródło – informuje dr Michael Longaker, współautor badań, który resztki pozostałe z liposukcji nazwał wręcz ciekłym złotem.

Tylko w Stanach Zjednoczonych otyłością dotknięty jest co trzeci człowiek, a w wyniku jednego zabiegu można odessać nawet kilka litrów tłuszczu. Naukowcy twierdzą, że są w stanie uzyskiwać duże ilości komórek tłuszczowych i przekształcać je w interesujące ich komórki macierzyste dużo bardziej efektywnie niż było to możliwe dotychczas.

Używane do tej pory w tym celu komórki skóry, fibroblasty, musiały być przez co najmniej trzy tygodnie hodowane w laboratorium. Dopiero potem można było przystąpić do ich przeprogramowania. W przypadku komórek tłuszczowych, do ich przekształcenia można przystąpić od razu.

– Wyobraźmy sobie, że uda nam się wyizolować komórki tłuszczowe od pacjenta cierpiącego na wrodzoną chorobę serca – wyjaśnia jeden z badaczy. – Przekształcimy je w komórki sercowe, zbadamy, jak będą reagować na leki i inne bodźce. To byłby ogromny postęp.

Jego realizację może utrudnić rozwój, jaki ma miejsce w medycynie estetycznej.

– Coraz częściej zabieg liposukcji łączy się z rozbijaniem tłuszczu ultradźwiękami – tłumaczy prof. Kazimierz Kobus ze Szpitala Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdroju. – Jest to delikatniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta. Znaczna część komórek tłuszczowych ulega rozerwaniu, co sprawia, że nie nadają się do dalszego wykorzystania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze