PAP/Rynek Zdrowia | 30-10-2019 13:41

Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych - wśród nich jeden uniwersytet medyczny

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) przedstawiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (IDUB), ogłoszono w środę (30 października) podczas uroczystości zorganizowanej przez resort nauki w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uczelniami badawczymi zostaną: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wybrano je z grona 20 najlepszych uczelni w Polsce uprawnionych do startu w konkursie. Wyłonione uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

- To początek długiej drogi dla całego polskiego świata akademickiego - skomentował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I dodał, że to droga, ku kulturze doskonałości naukowej, ku zerwaniu ze status quo" i ku temu, by usprawnić od strony organizacyjnej polskie uczelnie. Dodał, że ważne było tu to, by "postawić na silne przywództwo".

Nad wyłonieniem listy uczelni badawczych pracował międzynarodowy zespół ekspertów. Jarosław Gowin zapewnił, że od początku założył, że nie będzie ingerował w prace zespołu i że proces wyłaniania uczelni badawczych musi być "wolny od nacisków politycznych". Przekazał, że "wyniki w stu procentach pokrywają się z oficjalnymi rekomendacjami zespołu ekspertów".