Rentgen stary, ale technologicznie zaawansowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2010 14:32

Badania szkieletów sprzed 2 milionów lat mogą umożliwić poznanie szczegółów rozwoju naszego gatunku.

W laboratorium Europejskiego Centrum Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble pod Paryżem przeprowadzono szczegółowe prześwietlenie czaszki chłopca sprzed dwóch milionów lat.

Dzięki zdjęciom o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście, które wykonano w promieniach Rentgena, można było uzyskać niezwykle dokładny, trójwymiarowy obraz wnętrza czaszki. Rentgenowskie skany pozwoliły zbadać przestrzeń, którą wypełniał mózg, rozłożony po śmierci chłopca przez bakterie.

Znakomicie zachowane szkielety kobiety i chłopca odkryto w Republice Południowej Afryki. Należały do nieznanego wcześniej gatunku australopiteków, zarazem posiadały wiele wspólnych cech anatomicznych z najstarszymi przedstawicielami rodzaju Homo. Jak podaje PAP, nowy gatunek nazwano Australopithecus sediba, jego naukowy opis opublikowano w jednym z ostatnich numerów tygodnika Science.

Za pomocą najnowocześniejszej technologii naukowcy analizują, ile lat miał chłopiec w czasie śmierci. Chcą ustalić, w jaki sposób, podczas ewolucji hominidów, bieg życia zwalniał, od szybkiego u małp człekokształtnych, po powolny rozwój u ludzi współczesnych.

I pomyśleć, że kiedy zapytano Konrada Roentgena (1845-1923), co przychodziło mu na myśl po odkryciu niezwykłych promieni, odpowiedział:

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum