×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rekordowe półrocze Grupy Synektik

Autor: oprac. KK • Źródło: materiały prasowe/Rynek Zdrowia10 czerwca 2023 14:39

Producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny w I półroczu 2022 roku finansowego zwiększył przychody o 188 proc., do 209,5 mln zł przychodów. Grupa Synektik zakończyła półrocze z 40,7 mln zł powtarzalnej EBITDA (245 proc. wzrost rdr.), zwiększając rentowność o 3 pkt. proc., do 19 proc. Zysk netto giełdowej grupy wzrósł rdr. o 200 proc., do 23,1 mln zł.

Rekordowe półrocze Grupy Synektik
Motorem napędowym rozwoju segmentu oraz całej Grupy Synektik jest sprzedaż innowacyjnych urządzeń medycznych. Fot. Shutterstock
  • O rekordowych wynikach przesądził rozwój obu segmentów działalności grupy
  • Segment sprzedaży sprzętu medycznego i rozwiązań IT oraz świadczenia usług serwisowych i pomiarowych osiągnął w I półroczu r. fin. 191,2 mln zł przychodów, o 232 proc. więcej niż rok wcześniej
  • Dynamiczny wzrost sprzedaży oraz zmiany w strukturze przychodów przełożyły się na 335 proc. wzrost EBITDA segmentu, do 40,1 mln zł

Kluczowa sprzedaż innowacyjnych urządzeń medycznych

Motorem napędowym rozwoju segmentu oraz całej Grupy Synektik jest sprzedaż innowacyjnych urządzeń medycznych, głównie z obszaru terapii, z urządzeniami robotycznymi na czele. W minionym półroczu Grupa m.in. dostarczyła klientom w Polsce i Czechach 10 systemów da Vinci, jak również m.in. zakończyła projekt budowy i wyposażenia Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w Olsztynie, którego kluczowym elementem jest ZAP-X, dostarczony przez Grupę Synektik innowacyjny system do stereotaktycznej radiochirurgii.

Dynamiczny wzrost sprzedaży urządzeń terapeutycznych, których użytkowanie z reguły generuje popyt na oferowane przez Grupę dodatkowe usługi i produkty (m.in. narzędzia chirurgiczne i akcesoria), przekłada się na wzrost tzw. powtarzalnych przychodów. W I półroczu br. fin. powtarzalne przychody segmentu zwiększyły się o 183 proc., do 50,4 mln zł, podczas gdy powtarzalna sprzedaż za ostatnie 12 miesięcy na koniec marca 2022 r. wyniosła 92,4 mln zł, wobec 25 mln zł rok wcześniej.

Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu Synektik, podkreśla, że segment sprzętu medycznego oraz rozwiązań IT Grupy wkroczył w drugie półrocze 2022 r. fin. z wysokim backlogiem oraz bardzo obiecującymi perspektywami sprzedażowymi na kolejne okresy. – Łączna wartość już pozyskanych, a niezrealizowanych zamówień oraz otwartych projektów sprzedażowych o wysokim prawdopodobieństwie finalizacji wyniosła na koniec marca 2023 r. niemal 180 mln zł, wobec 87 mln zł rok wcześniej. Zakładamy, że istotna część tej kwoty przekształci się w przychody Grupy w drugim półroczu 2022 r. fin. W ostatnich latach Grupa Synektik ugruntowała pozycję czołowego dystrybutora innowacyjnych rozwiązań medycznych w Polsce. Zamierzamy dalej konsekwentnie inwestować w popularyzację nowoczesnych technologii medycznych, podnoszących jakość i efektywność opieki medycznej w Polsce – podkreśla Cezary Kozanecki.

Grupa rozwija produkty informatyczne

Segment produkcji i sprzedaży radiofarmaceutyków Grupy zwiększył w minionym półroczu sprzedaż o 22 proc. rdr., do 18,4 mln zł. Na wzrost przychodów segmentu złożyła się wyższa sprzedaż radiofarmaceutyków podstawowych (wzrost o 19 proc., do rekordowych 8,6 mln zł) oraz asortymentu uzupełniającego (44 proc. wzrost rdr.), Przychody ze sprzedaży radiofarmaceutyków specjalnych w minionym półroczu wyniosły 3,7 mln zł, wobec 3,6 mln zł w analogicznym okresie 2021 r. fin. Powtarzalna EBITDA segmentu wzrosła w minionym półroczu o 7 proc. do 4,7 mln zł. – Konsekwentna praca nad odbudową rentowności segmentu, obniżoną w minionych okresach ze względu na inflację kosztów działalności, przynosi zakładany efekt. Równolegle do optymalizacji rentowności biznesu inwestujemy w jego rozwój, poszerzając ofertę i popularyzując oferowane przez Grupę produkty. W minionym półroczu uzyskaliśmy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu kolejnego innowacyjnego radiofarmaceutyku: FLT, stosowanego do celowanej diagnostyki onkologicznej – komentuje Dariusz Korecki, wiceprezes Synektik.

Równolegle Grupa w ramach rozwoju produktów informatycznych uruchomiła i przeprowadziła pierwsze wdrożenia aplikacji SynDose.pl, umożliwiającej monitorowanie oraz raportowanie dawek promieniowania stosowanego w diagnostyce obrazowej.

- Z roku na rok wzrasta liczba badań radiologicznych w Polsce, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że przepisy i obowiązki pracowni diagnostycznych ewoluują w kierunku ochrony oraz bezpieczeństwa pacjentów. Wierzę, że SynDose.pl ma szansę stać się realnym wsparciem dla pracowni radiologicznych w całym kraju – dodaje Dariusz Korecki.

O Grupie Synektik

Grupa Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych oraz rozwiązań informatycznych (m.in. platformy teleradiologicznej Zbadani.pl i aplikacji do monitorowania dawek SynDose.pl), dostawcą usług serwisowo-pomiarowych oraz dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii.

W ramach segmentu dystrybucji urządzeń medycznych Spółka współpracuje z kilkunastoma globalnymi producentami wyrobów diagnostycznych oraz terapeutycznych. Dzięki tak szerokiemu portfolio produktów oraz nabytym kompetencjom firma oferuje m.in. budowę hybrydowych sal operacyjnych w systemie „pod klucz”.

Synektik posiada na terenie Polski trzy zakłady produkcyjne radiofarmaceutyków, z których jeden pełni funkcję centrum badawczo-rozwojowego zajmującego się opracowywaniem nowych, innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w onkologii, kardiologii i neurologii. Grupa rozwija również własne centrum badań klinicznych. Spółka pozostaje jednocześnie wiodącym dostawcą radiofarmaceutyków specjalnych na terenie Polski, służących m.in. do diagnostyki raka wątrobokomórkowego czy prostaty i jego przerzutów do kości. Flagowym projektem Spółki jest kardioznacznik - innowacyjny, charakteryzujący się globalnym potencjałem radiofarmaceutyk do diagnostyki choroby wieńcowej, którego rozwój jest obecnie na etapie badań klinicznych.

Synektik jest również wyłącznym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację innowacyjnych systemów robotycznych dla chirurgii o nazwie da Vinci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze