Regularne ćwiczenia podczas ciąży to mniejsze ryzyko otyłości u dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 15:51

Aktywne fizycznie ciężarne myszy rodzą potomstwo mniej narażone na przybieranie na wadze pod wpływem spożywania wysokotłuszczowej diety - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA).

Regularne ćwiczenia podczas ciąży to mniejsze ryzyko otyłości u dziecka
Fot. Shutterstock

Badacze wykazali, że regularne ćwiczenia podczas ciąży sprzyjają u potomstwa lepszej termogenezie, co przekłada się na mniejsze ryzyko przybierania na wadze i zapadania na choroby metaboliczne. Podobne wyniki uzyskali poprzednio w badaniach na samicach cierpiących na otyłość.

- Bazując na wynikach naszego badania, zalecamy, by kobiety - nieważne czy z otyłością czy bez, lub też z cukrzycą - regularnie ćwiczyły w trakcie ciąży, bo korzystnie wpływa to na zdrowie metaboliczne ich dzieci - komentuje główny autor badania doktorant Jun Seok Son.

Specjaliści dbali o to, by ciężarne myszy codziennie przez 60 minut pozostawały umiarkowanie aktywne fizycznie.

Zaobserwowali, że potomstwo ćwiczących gryzoni charakteryzowało się później - w porównaniu z grupą kontrolną - podwyższonym stężeniem białek związanych z brązową tkanką tłuszczową, która odpowiada za przekształcanie tłuszczu i cukru w ciepło.

Potomstwo aktywnych myszy miało też wyższą temperaturę ciała, co sugerowało, że cechowało się ono efektywniejszą termogenezą - według dotychczasowych badań - zapobiegającą otyłości i problemom metabolicznym.

Po odstawieniu od piersi małe myszki przez 8 tygodni karmiono wysokotłuszczową dietą. Okazało się, że potomstwo ćwiczących matek mniej przybierało na wadze i w mniejszym stopniu cierpiało na dolegliwości metaboliczne, typu cukrzyca lub stłuszczenie wątroby.

Rezultaty badania zaprezentowano na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, które odbyło się w ramach tegorocznej konferencji Experimental Biology w Orlando (USA).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum