Raport z badania: palenie tytoniu przyspiesza proces starzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2019 20:29

Analiza krwi pobranej od prawie 150 tys. osób przeprowadzona z pomocą sztucznej inteligencji wskazała, że palące osoby starzeją się znacznie szybciej niż stroniące od tytoniu. Za sprawą papierosów 30-latkowie mają organizmy 40-latków.

Raport z badania: palenie tytoniu przyspiesza proces starzenia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Firma Insilico Medicine zajmująca się m.in. zastosowaniem sztucznej inteligencji w poszukiwaniu nowych leków, różnego rodzaju badaniach medycznych, w tym - badaniach procesu starzenia - wskazuje na kolejne ważne zagrożenie ze strony tytoniu. Na łamach magazynu "Scientific Reports" eksperci z tej firmy opisali wyniki obszernej analizy wpływu palenia na biologiczny wiek.

Autorzy publikacji wykorzystali system sztucznej inteligencji i opracowane przez nią modele starzenia się człowieka do analizy biochemicznych parametrów krwi 149 tys. ochotników. Komputer analizował m.in. takie czynniki, jak poziom glikolowanej hemoglobiny, mocznika, glukozy na czczo czy ferrytyny. Ilość tych substancji może wiele powiedzieć o stanie organizmu człowieka.

Analiza pokazała, że biologiczny wiek młodszych palaczy (do 40. roku życia) jest znacznie wyższy, niż ich wiek wynikający z daty urodzenia. Na przykład palący 30-latkowie mają biologiczny wiek zbliżony do wieku niepalących 40-latków.

Zależność ta zanika jednak u osób starszych. Badacze spekulują m.in., że być może bardziej wrażliwe, palące osoby po prostu umierają przed osiągnięciem sędziwego wieku.

Wyniki wskazują również, że oparte na sztucznej inteligencji rutynowe testy krwi mogłyby zastąpić mało wiarygodne metody oparte na odpowiedziach uczestników o palenie tytoniu.

Mogłyby też umożliwić badanie wpływu na starzenie innych czynników związanych ze stylem życia oraz środowiskiem. - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tych badaniach, które dostarczają fascynujących dowodów naukowych - pokazujących, że palenie najprawdopodobniej przyspiesza starzenie. Palenie tytoniu to realny problem, który niszczy ludziom zdrowie, powoduje przedwczesną śmierć i często prowadzi do poważnych chorób. Zastosowaliśmy sztuczną inteligencję, aby wykazać, że palenie znacząco podnosi wiek biologiczny - wyniki komentuje Polina Mamoshina z Insilico Medicine.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-01/imi-nss011619.php

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum