Raport z Włoch: noworodki cierpią podczas badań klinicznych, to nieetyczne

Autor: Dobre Badanie/Rynek Zdrowia • • 22 września 2015 12:54

Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi najmniejsze dzieci nie powinny cierpieć podczas wykonywania bolesnych procedur medycznych. Tymczasem większość noworodków zakwalifikowanych do grup kontrolnych w rozmaitych badaniach klinicznych nie otrzymuje żadnego znieczulenia.

Raport z Włoch: noworodki cierpią podczas badań klinicznych, to nieetyczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Międzynarodowe wytyczne mówią, że dzieci powinny być zabezpieczane przed przeżywaniem niepotrzebnego bólu w każdej możliwej sytuacji - podkreśla główny autor raportu dr Carlo Bellieni ze Szpitala Uniwersyteckiego w Sienie (Włochy).

Tymczasem, jak wynika z przeprowadzonego przez Bellieni przeglądu prac naukowych, w wielu przypadkach leczone dzieci cierpią. Wyniki najnowszej analizy opisano na łamach wrześniowego wydania pisma „Acta Paediatrica”.

Badacze prześledzili 46 badań klinicznych, prowadzonych w ciągu ostatniego 2,5 roku, i zauważyli, że w przypadku 32 z nich (70 proc.), podczas wykonywania drobnych, lecz bolesnych, procedur medycznych, dzieci należące do grup kontrolnych nie miały podawanych żadnych środków uśmierzających ból lub dostawały placebo. Najczęstszymi tego typu procedurami było pobranie krwi z pięty oraz z żyły.

„Na obecnym poziomie wiedzy takie zachowania są niedopuszczalne i trzeba dążyć do tego, aby wyeliminować je za wszelką cenę” - uważają autorzy pracy.

Autorzy wzywają również komisje etyczne, aby nie zatwierdzały wyników badań klinicznych, w których narażono najmniejsze dzieci na niepotrzebny ból, oraz wydawców czasopism medycznych, aby nie publikowali prac łamiących prawo dzieci do łagodzenia bólu.

- Postęp, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat w zakresie znieczulania i uśmierzania bólu u noworodków, nie daje możliwości usprawiedliwienia tego typu zachowań. Pamiętajmy, że nawet drobne procedury medyczne mogą wywoływać ból, a każdy niepotrzebny ból jest niesprawiedliwością - podkreśla dr Bellieni.

Więcej: dobrebadanie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze