Raport IOF: brakuje nam witaminy D, rośnie zagrożenie osteoporozą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2009 11:11

Ogłoszony przez International Osteoporosis Foundation (IOF) raport wskazuje, że zbyt niski poziom witaminy D jest coraz poważniejszym problem na całym świecie - informuje pismo "Osteoporosis International".

Aktywna postać witaminy D jest wytwarzana głównie w skórze dzięki działaniu światła słonecznego, mniejsze znaczenie ma jej przyjmowanie z pokarmem. Ponieważ reguluje gospodarkę wapniową, jest niezbędna dla prawidłowego działania wielu narządów oraz dla właściwej mineralizacji i wzrostu kości. Niedobór witaminy D może prowadzić do osteoporozy i częstszych złamań, a w przypadku dzieci do wystąpienia krzywicy.

Zbyt wysoki poziom witaminy D także jest szkodliwy, dlatego nie należy na własną rękę przyjmować jest preparatów bez porozumienia z lekarzem. Trwają spory, jaki poziom witaminy D jest prawidłowy: 50 czy 75 nanomoli na litr. Badania wykazały jednak, że u dużej części ludności naszego globu występuję jej znaczny niedobór.

Szczególnie zagrożone są osoby starsze, kobiety, mieszkańcy krajów położonych z dala od równika. Ryzyko zwiększa się zimą, dotyczy też bardziej osób o ciemnej pigmentacji, unikających światła słonecznego i odżywiających się pokarmami ubogimi w witaminę D. Coraz większą urbanizacja sprawia, że mniej przebywamy w świetle słonecznym, w wielu krajach zwyczaj szczelnego okrywania ciała także ogranicza wytwarzanie witaminy D. Z powodu niekorzystnej kombinacji tych czynników najbardziej dotknięte niedoborem witaminy D są Azja Południowa oraz Bliski Wschód.

Autorzy raportu proponują podjecie odpowiednich działań zapobiegawczych przez poszczególne kraje – chodzi zwłaszcza o propagowanie bezpiecznego, ograniczonego przebywania na słońcu i bogatych w witaminę D pokarmów – ewentualnie o wprowadzanie żywności wzbogaconej o ten ważny składnik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum