Rak jelita grubego coraz częstszy u osób młodszych niż 50 lat. Jaka jest przyczyna?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 12:18

Szeroko zakrojone badanie pokazało, że więcej czasu spędzane na siedzeniu zwiększa zagrożenie rakiem jelita grubego u osób przed 50. rokiem życia. Pojawiający się w tym wieku nowotwór jest zwykle bardziej agresywny i wykrywa się go często w późnym stadium.

Rak jelita grubego coraz częstszy u osób młodszych niż 50 lat. Jaka jest przyczyna?
Fot. archiwum

Nowotwory jelita grubego u osób młodszych niż 50 lat są na świecie coraz częściej diagnozowane - zwracają uwagę naukowcy z Washington University School of Medicine.

Jednocześnie za sprawą badań profilaktycznych spada liczba przypadków u ludzi starszych.

Tymczasem nowotwór tego organu rozwijający się w młodym wieku zwykle ma bardziej agresywną naturę i znajdowany jest dopiero w zaawansowanym stanie - alarmują badacze.

Mimo tego, jak dotąd niewiele znanych jest czynników ryzyka rozwoju tego rodzaju raka przed 50. rokiem życia.

Organizacyjnych i terapeutycznych zagadnień w onkologii dotyczyć będą trzy sesje podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

Autorzy nowego badania, opisanego na łamach "JNCI Cancer Spectrum" przeanalizowali czas spędzany przed telewizorem i na siedzeniu z innych powodów u prawie 90 tys. kobiet, po czym odnieśli wyniki do zagrożenia chorobą.

W czasie ponad 20-letniej obserwacji, pojawiło się 118 przypadków raka jelita grubego przed 50. rokiem życia.

Okazało się jednak przy tym, że godzina dziennie spędzana przed telewizorem zwiększała ryzyko o 12 proc. Tymczasem ponad dwie godziny dziennie - aż o 70 proc.

Co więcej, zależności te były niezależne od wskaźnika masy ciała, ilości ćwiczeń fizycznych, a choroba zwykle pojawiała się u kobiet z rodzin nieobciążonych predyspozycjami do jej rozwoju.

Częściej też nowotwór pojawiał się w obrębie odbytnicy niż okrężnicy.

Jak twierdzą autorzy, są to pierwsze wyniki łączące nawyki związane z siedzeniem i zagrożenie rakiem jelita grubego we wczesnym okresie życia.

- Nasze badanie może pomóc w identyfikacji osób z podwyższonym ryzykiem, które mogą najbardziej skorzystać z wczesnego badania profilaktycznego. Fakt, iż rezultaty były niezależne od BMI i aktywności fizycznej sugeruje, że siedzenie może stanowić niezależny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego w młodym wieku - podkreśla jeden z autorów publikacji prof. Yin Cao.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum